Kritični sistem struja Atlantskog okeana možda se približava kolapsu, za koji naučnici upozoravaju da će imati opasan uticaj na našu globalnu klimu.
Atlantska meridijalna preokretna cirkulacija (AMOC), koja „efikasno prenosi toplotu i so kroz globalni okean“, nedavno je pokazala znake trenda ka ključnoj „tački preokreta“, prema studiji objavljenoj u časopisu Science Advances.
Naučnici su decenijama upozoravali na potencijalni kolaps, jer je snaga struja oslabljena porastom temperatura koje utiču na balans toplote i soli u sistemu.
Iako studija ne nudi vremenski raspored kada bi do kolapsa moglo doći – AMOC je pomno posmatran tek od 2004. – predviđa razorne efekte posebno za Evropu i amazonsku prašumu.
Ako AMOC propadne, u nekim regionima Evrope bi se prosečne temperature smanjile za 30 stepeni Celzijusa tokom jednog veka, navodi se u studiji.
Dok se vek čini kao dug period, naučnici kažu da bi se moguće promene značajno osetile tokom samo decenija. Na primer, februarske temperature u Norveškoj mogle bi pasti za 3,5 stepeni Celzijusa po deceniji.
„Nikakve realne mere prilagođavanja ne mogu da se izbore sa tako brzim promenama temperature“, pišu autori studije.
Slično u Amazonu, naučnici primećuju „drastičnu promenu u obrascima padavina“ u odnosu na njihov model, pokazujući da „suva sezona postaje vlažna sezona i obrnuto“.
Ove promene, tvrde autori, mogu „ozbiljno poremetiti ekosistem amazonske prašume“.
U 2021. godini utvrđeno je da je AMOC na najslabijoj tački u poslednjih 1.000 godina, prema zasebnoj studiji koju je objavila Nature Geoscience.
Ako bi se sistem srušio, to bi „uticalo na svaku osobu na planeti – toliko je velik i važan“, rekao je Piter de Menokal, predsednik okeanografske institucije Voods Hole u Masačusetsu, za CNN.