Mrežni, kućni grupni program rehabilitacije fizičkog i mentalnog zdravlja poboljšava kvalitet života u vezi sa zdravljem kod odraslih sa dugim COVID-om, prema studiji objavljenoj na internetu 7. februara u The BMJ.
Gordon McGregor, dr Gordon McGregor, iz Univerzitetskih bolnica Coventri i Varvickshire NHS Trust u Ujedinjenom Kraljevstvu, i kolege su procijenili da li strukturirani online nadgledani grupni program rehabilitacije fizičkog i mentalnog zdravlja može poboljšati kvalitet života vezan za zdravlje u odnosu na uobičajenu negu odraslih sa stanjem posle COVID-19 (dugi COVID).
Analizom je obuhvaćeno 585 odraslih (26 do 86 godina) prethodno hospitalizovanih sa COVID-19 koji su nasumično raspoređeni na Vežbu rehabilitacije i psihološku podršku nakon intervencije COVID-19 Infection (REGAIN) (298 osoba) ili uobičajene nege (287 osoba).
Istraživači su otkrili da je u poređenju sa uobičajenom negom, REGAIN intervencija dovela do značajnih poboljšanja kvaliteta života u vezi sa zdravljem nakon tri meseca, uglavnom vođenih većim poboljšanjima podrezultata za depresiju, umor i smetnje bola.
Efekti su trajali 12 meseci. Nešto manje od polovine interventne grupe (47 procenata) se u potpunosti pridržavalo programa, dok se 39 procenata delimično pridržavalo, a 13 procenata nije primilo intervenciju.
„REGAIN je pristupačan, resursno efikasan program koji se može isporučiti u velikom obimu, doprinoseći smanjenju globalnog tereta stanja nakon COVID-19“, pišu autori.