Parlament Madagaskara je usvojio zakon koji omogućava hemijsku i, u nekim slučajevima, hiruršku kastraciju osuđenih za silovanje maloletnih osoba. Ova odluka je izazvala kritike međunarodnih grupa za ljudska prava, ali je podržana od strane aktivista koji smatraju da je to neophodno za suzbijanje „kulture silovanja“.
Zakon, usvojen 2. februara, treba još da bude ratifikovan od strane Visokog ustavnog suda i potpisan od strane predsednika Andri Rajoeline. Ovo je reakcija na porast broja slučajeva silovanja dece, sa više od 600 takvih slučajeva zabeleženih samo u 2023. godini. Ministar pravde Landi Mbolatiana Randriamanantenasoa istakla je da je postojeći krivični zakon bio nedovoljan da obuzda počinioce ovih zločina.
Prema novom zakonu, hirurška kastracija će biti izrečena onima koji su krivi za silovanje deteta mlađeg od 10 godina, dok će se slučajevi silovanja dece od 10 do 13 godina ili od 14 do 17 godina kažnjavati hemijskom kastracijom. Ova mera pratiće strože kazne, uključujući doživotni zatvor.
Dok je nekoliko zemalja i američkih država već dozvolilo hemijsku kastraciju za određene seksualne prestupnike, hirurška kastracija kao kazna je mnogo kontroverznija. Organizacije za ljudska prava su izrazile zabrinutost zbog ove odluke, tvrdeći da nije u skladu sa ustavnim principima zemlje i da bi trebalo više pažnje posvetiti zaštiti žrtava.
Uprkos kritikama, neki lokalni aktivisti su podržali ovu promenu zakona, tvrdeći da je to neophodno za suzbijanje kulture silovanja na Madagaskaru. Džesika Lolonirina Nivoseheno iz grupe „Žene prekidaju tišinu“ istakla je da je ovo korak napred u borbi protiv seksualnog nasilja, ali je istovremeno naglasila važnost svesti građana o novim kaznama kako bi se postigao efekat odvraćanja.