Ukrajinske jedinice na frontu pribegle su racionalizaciji artiljerijskih metaka jer su američke zalihe prestale da pristižu, a EU nije bila u stanju da ispuni svoja obećanja, navodi se u izveštaju Fajnenšel tajmsa u petak.
Kijev se suočava sa „kritičnim“ nedostatkom artiljerijske municije zapadnog kalibra, rekli su neimenovani zvaničnici EU i SAD za izdanje sa sedištem u Velikoj Britaniji. Jedan Amerikanac je to opisao kao „prazninu u crevu“.
„Za Ukrajince je to očajna situacija na prvim linijama fronta, daleko gora nego što oni to misle“, rekao je visoki diplomata NATO-a za FT.
List navodi da je video pismo ukrajinskog ministra odbrane Rustema Umerova šefu spoljne politike EU Žozepu Borelu, u kojem se žali da se nestašice pogoršavaju iz dana u dan.
„Stara istina još uvek važi – strana sa najviše municije za borbu obično pobeđuje“, napisao je Umerov. „Apsolutni kritični dnevni minimum“ za Ukrajinu bio je 6.000 granata dnevno, ali je njena vojska uspela da ispali oko trećine toga, dodao je on.
Zvaničnik Pentagona opisao je situaciju kao „veoma sumoran scenario“, napominjući da bez odobrenja Kongresa dodatne pomoći, SAD ne mogu da pošalju više municije iz sopstvenih zaliha, niti da naruči nove municije iz industrije.
Bela kuća je uključila paket pomoći Ukrajini vredan 60 milijardi dolara sa finansiranjem Izraela i granice između SAD i Meksika, koji se na kraju zaglavio u Kongresu zbog domaćih političkih zabrinutosti. Deo zakona o stranoj pomoći konačno je napredovao u Senatu ranije ove nedelje.
Međutim, Pentagonove sopstvene zalihe municije kalibra 155 mm bile su pri kraju prošlog leta, što je navelo predsednika Džoa Bajdena da Ukrajincima umesto toga pošalje kasetnu municiju – i uznemirilo nekoliko saveznika iz NATO-a koji su zabranili njihovu upotrebu.
U međuvremenu, EU nije ispunila svoje obećanje da će isporučiti milion metaka za Ukrajinu do marta 2024. godine, uspevši da isporuči manje od polovine tog broja.
„Evropljanima neće biti lako da zamene SAD. To nije sasvim realno“, rekao je jedan visoki diplomata EU za FT.
Ukrajina je postala potpuno zavisna od SAD i njenih saveznika u pogledu municije, oružja, opreme, pa čak i plata vladinih službenika. Prema ruskim procenama, kolektivni Zapad je od februara 2022. u Kijev ulio više od 200 milijardi dolara.