Naučnici u Britaniji objavili su u četvrtak da su oborili rekord u generisanju fuzione energije u finalnom eksperimentu korišćenjem mašina Joint European Torus (JET).
Nuklearna fuzija je isti proces koji Sunce koristi za stvaranje toplote. Zagovornici veruju da bi to jednog dana moglo pomoći u borbi protiv klimatskih promena tako što će obezbediti obilan, siguran i čist izvor energije.
Tim u postrojenju JET u blizini Oksforda u centralnoj Engleskoj proizveo je 69 megadžula za pet sekundi koristeći 0,2 miligrama goriva, nadmašivši svoj prethodni rekord postavljen 2022. za 10 megadžula, saopštila je Uprava za atomsku energiju Ujedinjenog Kraljevstva (UKAEA).
To je dovoljno za napajanje oko 41.000 domova za pet sekundi.
To je poslednji eksperiment koji će se izvesti na lokaciji JET-a koristeći mašinu u obliku krofne koja se zove tokamak.
„JET je radio što je moguće bliže uslovima elektrane sa današnjim postrojenjima, a njegovo nasleđe će biti sveprisutno u svim budućim elektranama,“ rekao je Ian Chapman, izvršni direktor UKAEA.
„Nalazi istraživanja JET-a imaju kritične implikacije ne samo za ITER – mega-projekat za istraživanje fuzije koji se gradi na jugu Francuske – već i za … druge globalne projekte fuzije, u potrazi za bezbednom, niskougljeničnom i održiva energija“, dodao je on.
Preko 300 naučnika i inženjera iz EUROfusion-a, konzorcijuma istraživača širom Evrope, doprinelo je JET-ovim značajnim eksperimentima tokom 40 godina.
Unutar JET-ovog tokamaka, po 0,1 miligram deuterijuma i tricijuma – oba izotopa vodonika – zagrejano je na temperature 10 puta toplije od centra sunca da bi se stvorila plazma.
Ova mešavina je držana na mestu pomoću magneta dok se okretala, spajajući i oslobađajući ogromnu energiju kao toplotu.
Fuzija je sama po sebi bezbedna po tome što ne može da pokrene proces bežanja.
Deuterijum je slobodno dostupan u morskoj vodi, dok se tricijum može sakupljati kao nusprodukt nuklearne fisije.
Koristeći ekvivalentne težine, oslobađa skoro četiri miliona puta više energije od sagorevanja uglja, nafte ili gasa, a jedini otpadni proizvod je helijum.
Uprkos novom rekordu, JET nije proizveo više energije nego što je uloženo u njegovu proizvodnju.
Nacionalna laboratorija Lavrence Livermore u Sjedinjenim Državama postala je jedina ustanova koja je postigla ovaj podvig — sveti gral nuklearne fuzije — krajem 2022. godine, koristeći drugačiji proces koji uključuje lasere.
JET je izveo svoje prve eksperimente deuterijum-tricijum 1997. godine.
Rezultati objavljeni u četvrtak pokazali su sposobnost stvaranja fuzije u trajanju od pet sekundi, jer bi duže od toga izazvalo pregrevanje JET-ovih magneta od bakarne žice.
ITER će biti opremljen superprovodničkim elektromagnetima koji će omogućiti da se proces nastavi duže, nadamo se duže od 300 sekundi.
Ako sve bude dobro na ITER-u, prototip fuzione elektrane mogao bi biti spreman do 2050. godine.
Međunarodna saradnja u oblasti fuzijske energije je istorijski bila bliska jer, za razliku od nuklearne fisije koja se koristi u atomskim elektranama, tehnologija se ne može koristiti oružjem.
Megaprojekat sa sedištem u Francuskoj takođe uključuje Kinu, EU, Indiju, Japan, Južnu Koreju, Rusiju i SAD.