Slika mladog polarnog medveda koji drema na santi leda fokusira umove na polarna staništa koja nestaju.
Slika je osvojila nagradu People’s Choice za najboljeg fotografa divljih životinja, čiji je domaćin bio londonski Prirodnjački muzej.
Fotograf amater Nima Sarikhani snimio je fotografiju tokom trodnevne ekspedicije na norveškom arhipelagu Svalbard.
„Ova fotografija je izazvala snažne emocije kod mnogih onih koji su je videli. Iako su klimatske promene najveći izazov sa kojim se suočavamo, nadam se da ova fotografija takođe uliva nadu; još ima vremena da popravimo nered koji smo izazvali“, rekao je Sarikhani u saopštenju za javnost.
Slika je živopisna ilustracija pretnje polarnoj divljini, za koju naučnici kažu da je posledica klimatske krize.
Mali ledeni breg nudi samo prolazno sklonište za medveda – mikrokosmos kako se polarna staništa smanjuju kako se svet zagreva.
Direktor Prirodnjačkog muzeja, dr Daglas Gur, nazvao je fotografiju „vizuelnim prikazom štetnih uticaja zagrevanja klime i gubitka staništa“.
Na konkurs je prijavljeno više od 50.000 slika. Sarikhanijeva fotografija pobedila je na javnom glasanju u užem izboru od 25 slika.
Dobio je 75.000 glasova, saopštio je muzej, što je rekord.
Interesovanje oko Sarikhanijeve slike dolazi u kritičnom periodu za polarne medvede.
VVF kaže da je u divljini ostalo 22.000 polarnih medveda.
Vrsta je klasifikovana kao ranjiva – kategorija manje teška od ugrožene. VVF je saopštio da su medvedi pod pritiskom uticaja klimatske krize na Arktik, koji se zagreva oko dva puta brže od globalnog proseka.
Iako SAD imaju uspostavljen plan očuvanja, nejasno je kakav je napredak postignut u zaštiti ove vrste od kada joj je prvi put dodeljen zaštitni status 2008. godine, kaže dr Flavio Lener, glavni naučnik za klimu u Polar Bears International.
„Narednih 15 godina zatvoriće ono što su UN definisale kao kritičnu deceniju za delovanje na klimatskim promenama“, rekao je Lener u saopštenju za javnost objavljenom u maju 2023.