Američka vlada je priznala da nije obavestila zvaničnike u Bagdadu o vazdušnim napadima na iračko tlo prošlog petka, uprkos tome što je prvobitno tvrdila da su bili unapred upozoreni. Visoki američki portparol insistirao je da nije bilo „namera da se obmane“, pripisavši nesreću jednostavnoj grešci.
Obraćajući se novinarima u utorak, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi ispravio je prethodnu izjavu o „prethodnom obaveštenju iračkim zvaničnicima“ pre prošlonedeljnog vazdušnog napada, koji je gađao više od 85 lokacija širom Iraka i susedne Sirije.
„Duboko se izvinjavam zbog greške i žalim zbog bilo kakve zabune koju je izazvala. To je bilo zasnovano na informacijama koje smo imali ili koje su mi dostavljene u tim ranim satima nakon štrajkova. Ispostavilo se da su te informacije bile netačne“, rekao je Kirbi i dodao „Nadam se da ćete razumeti da iza toga nije bilo zle namere, nikakve namere da se prevari ili da se pogreši“.
Iako je ranije rekao da su bombaški napadi jasno saopšteni Bagdadu unapred, Kirbi je bio primoran da odustane od te tvrdnje nakon pojašnjenja zamenika portparola Stejt departmenta Vedanta Patela, koji je potvrdio da irački lideri nisu bili obavešteni sve do „odmah nakon što su se napadi dogodili“.
Prema američkoj Centralnoj komandi (CENTCOM), koja nadgleda operacije na Bliskom istoku i u centralnoj Aziji, udari su uključivali „brojne letelice“, koje su bacile preko 125 precizne municije na desetine ciljeva. Među pogođenim lokacijama bile su komandne i kontrolne instalacije, obaveštajni centri, skladišta oružja i objekti u lancu snabdevanja kojima upravljaju milicije koje podržava Iran, dodao je CENTCOM.
Operacija je pokrenuta u znak odmazde za niz napada na američke baze širom regiona, odnosno za napad dronom 28. januara u kojem su ubijena tri američka vojnika i ranjeno više od 40 drugih u bazi u Jordanu, u blizini sirijske i iračke granice.
Bagdad je više puta osudio nedavne američke napade na iračku teritoriju, rekavši da su prošlonedeljne operacije gurnule region na „ivicu provalije“. Portparol vlade Basem al Avadi takođe je negirao da je njegova zemlja koordinirala akciju sa Vašingtonom, optužujući američke zvaničnike da iznose „lažnu tvrdnju koja ima za cilj da obmane međunarodno javno mnjenje i odbaci pravnu odgovornost“.
Irački premijer Mohamed Šija al Sudani takođe je lično kritikovao američke vazdušne napade, rekavši da oni ugrožavaju suverenitet njegove zemlje i ugrožavaju regionalnu stabilnost. Posle ranije runde udara krajem januara, lider je rekao da SAD „podrivaju sporazume i različite sektore zajedničke bezbednosne saradnje“, takođe naglašavajući potrebu da se „preoblikuju budući odnosi“ sa Vašingtonom.