Istraživači sa Univerziteta Kjušu otkrili su da trenutna politika Japana o zaustavljanju prodaje vozila na gas do 2035. i prelasku samo na hibridna i električna vozila može biti nedovoljna da smanji emisiju CO 2 u zemlji i spreči je da postigne svoje ciljeve za dekarbonizaciju. U stvari, emisije se mogu privremeno povećati.
Analiza tima pokazala je da zajedno sa politikom, japanska vlada mora istovremeno raditi na povećanju proizvodnje čiste energije, dekarbonizaciji procesa proizvodnje i produžavanju životnog veka vozila.
U nastojanju da se izbori sa klimatskom krizom, većina zemalja u svetu je sprovela politike koje smanjuju njihovu proizvodnju gasova staklene bašte, kao što je CO 2 , a Japan se ne razlikuje. Jedna takva politika je zabrana nove prodaje vozila na fosilna goriva. Zemlja radi na tome da zabrani prodaju novih vozila na gas do 2035. godine i pređe samo na prodaju EV, HV, FCV, električnih vozila, hibridnih vozila i vozila na gorivne ćelije, respektivno.
Iako je ovo korak u pravom smeru, profesor Šigemi Kagava sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta Kjušu izveštava u svom novom radu, objavljenom u Journal of Cleaner Production, da zabrana novih vozila na gas možda neće biti dovoljna za postizanje ciljeva Japana za dekarbonizaciju.
„Naš tim se fokusirao na to koliko se CO 2 proizvodi tokom čitavog životnog veka automobila, od prvog resursa izvađenog iz zemlje do trenutka kada bude uništen. Gledajući životni ciklus CO 2 , ili LC-CO 2 , automobila nam omogućava da imaju veći pogled na emisije automobila“, objašnjava Kagava.
Tim je pronašao niz političkih tačaka koje treba pozabaviti, uključujući dekarbonizaciju lanca snabdevanja, poboljšanje energetskog miksa u zemlji i produženje životnog veka vozila.
„Samo izgradnja automobila je energetski intenzivna. Sav građevinski materijal treba da se iskopa, obradi, otpremi i napravi. Svaki deo tog procesa proizvodi CO 2 ,“ nastavlja Kagava. „Konstrukcija EV može proizvesti 1,5 do 2 puta više emisija u poređenju sa automobilom na gas. Ako proizvođači automobila povećaju svoju proizvodnju EV bez dekarbonizacije lanca snabdevanja, onda će smanjenje emisija stagnirati.“
Prebacivanje japanskog energetskog miksa na više obnovljivih izvora je takođe vitalni korak u ovom procesu. Energetski miks jedne zemlje je odnos izvora goriva koje koristi za proizvodnju električne energije. U 2020, japanski energetski miks je bio 76% fosilnih goriva i 20% obnovljivih izvora. Dakle, čak i ako su svi prešli na EV, energija potrebna za punjenje takvih vozila i dalje dovodi do emisije fosilnih goriva.
„Planirani energetski miks Japana za 2030. je 50% fosilnih goriva i 28% obnovljive energije. To neće adekvatno smanjiti LC-CO 2 . Politika EV koja počinje 2035. ima za cilj da doprinese smanjenju od 10% ili 2,9 Mt (miliona tona) CO 2 u emisiji vozila u 2050. Ovaj nivo smanjenja je daleko ispod postizanja društva vozila neutralnog ugljenika“, objašnjava Kagava.