Rukovodstvo Republikanske stranke u američkom Senatu objavilo je u utorak da ne može da prikupi dovoljnu podršku za usvajanje predloženog zakona o jačanju granične politike SAD i pružanju pomoći Ukrajini i drugim zemljama. Ovo saopštenje dolazi nakon što je više od polovine republikanaca u gornjem domu kategorički izrazilo protivljenje ovom zakonu, stavljajući ga pod znak pitanja.
Lider manjine u Senatu, Mič Mekonel, izjavio je tokom svoje nedeljne konferencije za novinare da većina članova njegove stranke nema veru u usvajanje zakona, što je označilo praktično smrt ovog predloga koji su izneli senatori Džejms Lenkford (R-Okla), Kris Marfi (D-Konnejn) i Kirsten Sinema (I-Ariz.).
Ova neočekivana reakcija republikanaca naišla je na oštru kritiku demokrata, koji su izrazili nezadovoljstvo zbog toga kako su se odvijale prethodne dve dana. Kris Marfi, jedan od predlagača zakona, izjavio je da je ovo ponašanje republikanaca izazvalo prezir i frustraciju, tvrdeći da su ih republikanci doveli u zabludu nakon što su u oktobru insistirali na povezivanju granične politike sa pomoći Ukrajini.
Američki predsednik Džo Bajden optužio je bivšeg predsednika Donalda Trampa, tvrdeći da je Tramp huškao republikance da odbiju zakon. Bajden je iz Bele kuće rekao da sve ukazuje na to da ovaj predlog zakona neće ni napredovati do Senata, ističući Trampov politički motiv kao ključni faktor koji sprečava rešavanje ovog pitanja.
Ova politička saga dodatno produbljuje podele između demokrata i republikanaca u američkom Senatu, ističući kompleksnost pitanja granične politike i međunarodnih odnosa, posebno u kontekstu situacije u Ukrajini.