Prema novom istraživanju Tata-Cornell instituta za poljoprivredu i ishranu (TCI), pandemija COVID-19 dramatično je povećala stopu neuhranjenosti indijske dece. Studija, objavljena u Economic and Political Weekly, analizirala je podatke o zdravlju i ishrani dece pre i posle pandemije, otkrivajući porast od 14% u broju dece koja su ocenjena kao neuhranjena.
Istraživači su identifikovali faktore kao što su poremećaji u lancu snabdevanja, inflacija cena, gubitak posla i prekid vladinih programa mreže za bezbednost hrane kao glavne uzroke ovog porasta. Prethodna istraživanja TCI-a su takođe pokazala da su poremećaji u lancu snabdevanja doveli do povećanja cena hrane i smanjenja raznovrsnosti ishrane.
Studija je obuhvatila podatke iz domaćinstava u državama Bihar i Odiša, gde je procenat dece ispod 2 godine starosti porastao sa 31% u 2017. na 45% u 2021. godini. Deca mlađa od 2 godine bila su posebno pogođena ovim porastom.
Analizirajući podatke, istraživači su zaključili da su programi mreže za bezbednost hrane poput Integrisanih usluga za razvoj dece (ICDS) i inicijative Partnerstva i mogućnosti za jačanje i harmonizaciju aktivnosti za ishranu (POSHAN) igrali ključnu ulogu u poboljšanju težine dece tokom pandemije.
Preporuke istraživača uključuju podsticanje diverzifikacije poljoprivrede kako bi se osigurao pristup raznovrsnoj i hranljivoj hrani, kao i očuvanje i jačanje programa mreže za bezbednost hrane. Važno je minimizirati poremećaje u ovim programima kako bi se osigurala dodatna ishrana za najugroženije grupe.
Ovo istraživanje ukazuje na stvarne posledice pandemije COVID-19 na ishranu i razvoj dece u Indiji, ističući potrebu za hitnim akcijama kako bi se ublažili njeni negativni uticaji na najranjivije populacije.