Predstavnici zemalja članica EU glasali su u petak u Briselu za predlog kojim bi veštačka inteligencija (AI) uskoro trebalo da bude podložna strožijim pravilima.
„Danas je dobar dan za inovacije i osnovna prava u Evropi“, rekao je nemački ministar pravde Marko Bušman. Sada je jasan put za siguran pravni okvir koji promoviše inovacije i na odgovarajući način se bavi rizicima, rekao je Bušman.
Pregovarači iz Evropskog parlamenta i zemalja EU postigli su dogovor o regulisanju AI u decembru nakon maratonskih pregovora. Jednoglasno odobrenje država dato u petak zapravo se smatra formalnošću. Međutim, donedavno je bilo neizvesno da li će Nemačka glasati za.
Nemački ministar za digitalnu tehnologiju Folker Vising saopštio je u utorak da je prepirka oko stava Nemačke o takozvanom zakonu o veštačkoj inteligenciji okončana „izvodljivim kompromisom“.
Evropski parlament takođe treba da da svoje odobrenje.
Planirani zakon EU zasnovan je na predlogu Evropske komisije 2021. U budućnosti će sistemi veštačke inteligencije biti kategorisani u različite rizične grupe.
Što su veći potencijalni rizici aplikacije, to bi zahtevi trebalo da budu veći. Nadamo se da će pravila biti kopirana širom sveta.
Udruženje kompjuterske i komunikacione industrije (CCIA Europe) kritikovalo je činjenicu da su mnogi novi propisi o veštačkoj inteligenciji i dalje nejasni i da bi mogli da uspore razvoj i uvođenje inovativnih AI aplikacija u Evropi.
Nemački ministar ekonomije Robert Habek je, s druge strane, rekao: „Kada primenjujemo pravila, fokusiraćemo se na prilagođenost inovacijama, pravnu jasnoću za kompanije i vitke strukture sa niskom birokratijom – za jaku lokaciju veštačke inteligencije u Evropi.
AI se obično odnosi na aplikacije zasnovane na mašinskom učenju, u kojima softver pretražuje velike količine podataka za podudaranja i izvlači zaključke iz njih.
AI se već koristi u mnogim oblastima. Na primer, AI programi mogu da procene slike kompjuterske tomografije (CT ili CAT) brže i sa većom preciznošću od ljudi.
Samovozeći automobili i na ovaj način pokušavaju da predvide ponašanje ostalih učesnika u saobraćaju. A chatbotovi ili automatske liste pesama sa servisa za striming takođe rade sa AI.