Od trenutka kada se rode, mališani vole da ih drže, maze i miluju. Uz nežne dodire koje vaše dete dobija kada ga hranite, presvlačite i ljuljate, razmislite o dodavanju masaže bebe u svoju rutinu nege. To je jednostavan način da se vaše dete oseća bezbedno i zbrinuto. Istraživanja pokazuju da je fizički dodir takođe neophodan za zdravlje i emocionalni razvoj deteta.
Počnite da čitate svom detetu od ranog detinjstva. Mnoge studije pokazuju da zajedničko čitanje jača veze između roditelja i dece i promoviše pozitivno roditeljstvo. Osim toga, kada čitate svom detetu ili sa njim, pomažete mu da izgradi osnovu za uspeh u školi, koji je povezan sa dugotrajnim zdravljem.
Kada je vaše dete ljuto, mrzovoljno ili loše raspoloženo, pokušajte da to ne shvatate lično. Prvo smirite sopstvene emocije, možda tako što ćete duboko udahnuti, a zatim ih brzo zagrliti, maziti, tapšati, potajno klimati glavom ili neki drugi znak naklonosti. Kada se i oni smire i osećaju se bolje, razmislite o tome da razgovarate s njima o događaju i kako bi sledeći put mogli bolje da upravljaju tim snažnim emocijama.
Disciplina sa ljubavlju. Koristite pozitivnu, nenasilnu disciplinu. Oštre fizičke i verbalne kazne ne funkcionišu i mogu oštetiti dugoročno fizičko i mentalno zdravlje. Od malih nogu objasnite jasna i dosledna pravila koja vaša deca mogu da razumeju. Pohvalite ih kada ih slede — ne samo kaznu kada ih ne prate. Smireno objasnite posledice i sledite ih odmah kada se pravila prekrše.
Označite večeri igara ili druge porodične aktivnosti u svom kalendaru kako bi svi mogli da se raduju zajedničkom druženju. Planirajte zabavu na otvorenom zajedno i vreme kod kuće igrajući se i povezujući se kao porodica. Takođe budite sigurni da redovno provodite vreme jedan na jedan sa svakim od svoje dece kako biste radili nešto u čemu uživaju. Odložite mobilne telefone, tablete i druge medijske uređaje tokom ovih posebnih vremena i zaista se fokusirajte jedni na druge. U slučajevima kada su mediji deo vašeg porodičnog plana, zajedničko gledanje je odličan način da pokrenete sjajne razgovore.
Pokažite koliko vam je stalo tako što ćete svoju decu redovno voditi lekaru u posete dobroj deci. Uverite se da su ažurne o vakcinama kako biste ih zaštitili od zaraznih bolesti, uključujući COVID-19, grip i druge preporučene imunizacije. Naučite ih kako da se zaštite od povreda, obezbedite zdravu i hranljivu ishranu i podstaknite dobre količine sna i vežbanja kako biste im pomogli da rastu zdravi i snažni. Stvorite bezbedno kućno okruženje i koristite sigurnosne pojaseve ili autosedišta svaki put kada ste u vozilu.
Koristite puno pozitivnih i ohrabrujućih reči kada razgovarate sa svojim detetom. Ugledajte pažnju i zahvalnost govoreći „molim“ i „hvala“. Preskočite sarkazam, ruganje i ponižavanje, čak i ako zadirkujete. Deca često ne razumeju vašu svrhu. Čak i ako jesu, ove poruke mogu naštetiti samopoštovanju i stvoriti negativne načine razgovora i međusobnog povezivanja.