Implantirani interfejs mozak-kompjuter (BCI) može pomoći osobama sa teškim invaliditetom u komunikaciji i aktivnoj rehabilitaciji. Održivi BCI implantati zahtevaju minimalnu invazivnost.
Tim predvođen prof. Bo Hongom iz Tsinghua Medicine predložio je princip i dizajn minimalno invazivnog BCI 2013. Tokom proteklih 10 godina, razvili su minijaturizovani epiduralni BCI implant veličine 25 mm koji se može ugraditi u lobanju. , bez uključene baterije. Napajanje se napajalo daljinski preko induktivne visokofrekventne antene, a epiduralni ECoG je bežično prenošen do prijemnika pričvršćenog izvan kože glave.
NEO sistem je testiran na belim svinjama, demonstrirajući njegov kapacitet stabilnog dugotrajnog snimanja epiduralnog ECoG-a, uz održavanje netaknutih kortikalnih neurona. U poređenju sa BrainGate, Neuralinkom i drugim implantiranim BCI, istraživači veruju da je NEO sistem potvrdio novi pristup balansiranju intrakranijalnog BCI učinka i invazivnosti.
Uz osiguranu minimalnu invazivnost i dugoročnu sigurnost, odobrenje kliničkih ispitivanja za prvu studiju na ljudima je dobijeno početkom 2023. godine. Prva implantacija NEO sistema je završena 24. oktobra 2023. u bolnici Ksuanvu u Pekingu, a drugi 19. decembra 2023. u pekinškoj bolnici Tiantan.
Očekuje se da će oba pacijenta sa povredom kičmene moždine poboljšati motoričke funkcije ruku uz pomoć NEO BCI. Prvi pacijent je postao tetraplegičar pre 14 godina u saobraćajnoj nesreći. Implantiran sa NEO bežičnim BCI sistemom, započeo je BCI trening kod kuće i bio uspešan u hvatanju boce protetskom rukom.
Uz pomoć algoritma mašinskog učenja, pacijent može samostalno da jede i pije. Daljim razvojem sistema, pacijent će moći da obnovi višestruke pokrete i funkcije ruku.
Sledeća faza studije je da se razvije novi protokol aktivne rehabilitacije uz pomoć BCI da bi se ubrzao neuralni rast na mestu oštećenih segmenata kičmene moždine.