Zimi, mnogi od nas suočavaju se sa dosadnim zadatkom odmrzavanja zaleđenih vetrobranskih stakala pre nego što krenemo na put. Ali šta zapravo uzrokuje stvaranje leda na automobilskim prozorima i kako se možemo brzo rešiti tog problema? Profesor mašinstva koji proučava interakciju vodene pare sa česticama u atmosferi pruža nam naučni uvid i nekoliko korisnih saveta za rešavanje ovog problema.
Vazduh koji udišemo uvek sadrži određenu količinu vodene pare, ali postoji granica koliko vodene pare vazduh može da zadrži, poznata kao 100% relativna vlažnost. Kada vazduh dostigne ovu granicu, kažemo da je relativna vlažnost 100%, a temperatura na kojoj se to događa naziva se tačka rose.
Kada noću vetrobranska stakla automobila izložena hladnom nebu, ona se hlade radijativno, oslobađajući toplotu u okolinu. Kada vazduh dođe u kontakt sa hladnim vetrobranskim staklom, može dostići temperaturu tačke rose. Kada temperatura površine stakla padne ispod tačke smrzavanja, kondenzovana vodena para se pretvara u led.
Kako biste brzo otopili led sa vetrobranskog stakla, postoje nekoliko metoda koje možete primeniti. Jedan pristup je direktno prskanje tople tečnosti na sloj leda. Međutim, bolja opcija je korišćenje mešavine alkohola i vode, koja će otopiti led bez oštećenja automobila.
Ako imate više vremena, možete upaliti automobil i koristiti sistem za odmrzavanje vazduha kako biste zagrejali vetrobransko staklo. Ova opcija troši više energije, ali je efikasna u brzom otapanju leda.
Alternativno, možete koristiti strugač za led da razbijete mraz na vetrobranskom staklu i zatim koristiti brisače za uklanjanje preostalih komada leda. Ako imate vremena, možete sačekati da sunce otopi sloj leda za vas.
Korišćenje ovih tehnika omogućiće vam da brzo i efikasno odmrznete vetrobransko staklo i bezbedno krenete na put tokom hladnih zimskih jutara.