Povratak morskih vidra i njihovih proždrljivih apetita pomogli su da se spase deo kalifornijske močvare, pokazuje nova studija.
Morske vidre stalno jedu i jedna od njihovih omiljenih grickalica je prugasti obalni rak. Ovi rakovi kopaju jame i takođe grickaju korenje močvarne trave koja drži prljavštinu na mestu.
Ostavljeni bez kontrole, rakovi pretvaraju močvarne obale „u švajcarski sir“, koji može da se sruši kada udare veliki talasi ili oluje, rekao je Brent Hjuz, morski ekolog sa Univerziteta Sonoma State i koautor nove studije objavljene u sredu u časopisu Priroda.
Istraživači su otkrili da je povratak morskih vidra koje jedu rakove u ušće plime i oseke u blizini Montereja u Kaliforniji pomoglo u suzbijanju erozije.
„One ne poništavaju u potpunosti eroziju, već je usporavaju na prirodne nivoe“, rekao je Hjuz.
Dugi niz godina u Elkhorn Sloughu nije bilo nijedne morske vidre.
Trgovina krznom iz 19. veka desetkovala je njihovu globalnu populaciju koja se nekada prostirala od Aljaske do Kalifornije, kao i do Rusije i Japana. U jednom trenutku je ostalo čak 2.000 životinja, uglavnom na Aljasci.
Zabrana lova i napori na obnavljanju staništa pomogli su morskim vidrama da povrate deo svog nekadašnjeg raspona. Prvi povratnici primećeni su u Elkhorn Slou 1984. Program akvarijuma u zalivu Monterej za uzgoj i puštanje morskih vidra bez roditelja takođe je povećao populaciju ušća.
Za novu studiju, istraživači su analizirali istorijske stope erozije koje datiraju iz 1930-ih da bi procenili uticaj povratka morskih vidra. Takođe su postavili ograđene površine kako bi vidre držale dalje od nekih delova potoka tri godine – te obale potoka su erodirale mnogo brže.
Prethodne studije o povratku vrhunskih predatora u različita staništa – najpoznatije, ponovno uvođenje sivih vukova u Nacionalni park Iellovstone – pokazuju kako takve vrste održavaju stabilnost ekosistema. Vukovi su obuzdali broj losova i losova koji su jeli mladice i usporili eroziju obala reke.
Mnoge prethodne studije oslanjale su se na zapažanja, ali dizajn najnovijeg istraživanja nije ostavio sumnju u uticaj morskih vidra, rekao je Johan Eklof, morski biolog sa Univerziteta u Stokholmu koji nije bio uključen u novu studiju.
Druga istraživanja su pokazala da morske vidre pomažu da se šume algi ponovo rastu tako što kontrolišu broj morskih ježeva koji jedu alge.
Morske vidre su „neverovatni pronalazači i jeduci“, rekao je Brajan Siliman, priobalni ekolog sa Univerziteta Djuk i koautor najnovije studije.