Pametni eko-gradovi predstavljaju pionire u novoj eri ekološke održivosti, koristeći napredne tehnološke pejzaže i integraciju veštačke inteligencije stvari (AIoT) kako bi rešavali ekološke izazove.
U nedavnom sistematskom pregledu objavljenom u časopisu „Nauka o životnoj sredini i ekotehnologija“, istraživači su pružili neprocenjive uvide i perspektive o integraciji AIoT tehnologija u eko-gradove. Ovi nalazi služe kao ključni resurs za kreatore politike, praktičare i istraživače, omogućavajući im da unaprede integraciju eko-urbanizma i pametnih tehnologija.
Od sredine 2010-ih, tehnologije i rešenja zasnovana na podacima postepeno preoblikuju dinamiku eko-gradova, u skladu sa pametnijim pristupom održivosti životne sredine. Očekuje se da će ova transformacija nastaviti kako tehnologije pametnih gradova budu napredovale i integrisale se sa održivim strategijama.
Kontinuirani napredak u aplikacijama AI i AIoT doprinosi evoluciji pametnih eko-gradova, omogućavajući im da postanu još inteligentniji u svojoj posvećenosti održivosti životne sredine. Ove tehnologije su spremne da ponude nove aplikacije koje ne samo da prevazilaze trenutne izazove već i utiru put za trajna poboljšanja.
Predviđa se da će implementacija ovih rešenja stvoriti pozitivnu povratnu spregu, povećavajući verovatnoću daljeg usvajanja. Ovo će rezultirati pojačanim efektima mrežne dinamike i kontinuiranog učenja, stvarajući pojačavajući ciklus pozitivnog uticaja na održivost životne sredine.