Američke snage započele su novu kampanju bombardovanja na Bliskom istoku kako bi kaznile Kuds snage iranske Islamske revolucionarne garde (IRGC) i srodne grupe milicija za seriju napada dronovima i projektilima na američke vojne baze u regionu.
Najnoviji vazdušni napadi Vašingtona počeli su u subotu oko ponoći po Bagdadskom vremenu i pogodili više od 85 ciljeva u Siriji i Iraku, navodi se u saopštenju Centralne komanda SAD (CENTCOM). Operacija je uključivala „brojne letelice“, uključujući bombardere dugog dometa doleteli iz SAD, koji su bacili preko 125 precizne municije na svoje mete.
Te mete su uključivale komandne i kontrolne centre, obaveštajne lokacije, skladišta oružja i objekte lanca snabdevanja milicija koje podržava Iran, kao i „njihove sponzore IRGC-a koji su omogućili napade na američke i koalicione snage“, saopštio je CENTCOM.
Bombaški napadi su usledili nakon niza napada na američke vojne baze na Bliskom istoku, uključujući napad dronom u kojem su ubijena tri američka vojnika i ranjeno više od 40 drugih u tajnoj američkoj zgradi u Jordanu. Ta baza, nazvana Toranj 22, nalazi se u blizini sirijske i iračke granice.
Napad na kulu 22 je „planirao, obezbedio i omogućio“ Islamski otpor u Iraku, rekao je u sredu portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi. Grupa se sastoji od više milicija, uključujući Kataib Hezbolah, koji je pokrenuo višestruke raketne i bespilotne napade na američke snage u regionu od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru.
Kirbi je sugerisao da će odgovor SAD biti sproveden tokom više dana. „To neće biti samo jednokratno“, rekao je. „Kao što sam rekao, prva stvar koju vidite neće biti poslednja stvar. On je dodao da Bajden i dalje pokušava da izbegne širi rat sa Iranom.
Izveštaji medija poslednjih dana izazvali su zabrinutost da je Bajden telegrafisao svoje planove i dao milicijama previše vremena da preduzmu pripremne korake, kao što je napuštanje očiglednih meta. Šef Pentagona Lojd Ostin pokušao je da odvrati te brige u petak, negirajući da je administracija Iranu davala previše upozorenja. On je rekao da će odgovor SAD biti „višeslojan“ i insistirao da ni on ni Bajden neće tolerisati napade na američke trupe.
Bajden je okrivio Iran za snabdevanje oružjem koje su islamski militanti upotrebili u napadima na američke snage na Bliskom istoku više od 150 puta od početka rata između Izraela i Hamasa. On se suočio sa političkim pritiskom da odgovori agresivno, uključujući pozive republikanskih poslanika da pokrenu razorne udare unutar Irana.
Snage Kuds IRGC-a su elitna jedinica specijalizovana za gerilsko ratovanje i prikupljanje obaveštajnih podataka izvan Irana. Od američke invazije 2003. pokušava da protera američke snage iz susednog Iraka.