Upotreba olovnih trbušnih kecelja ili ogrlica za štitastu žlezdu na pacijentima prilikom obavljanja rendgenskih snimaka zuba se više ne preporučuje, prema ekspertskom panelu koji je osnovao Savet za naučna pitanja Američkog stomatološkog udruženja (ADA). Pored toga, stomatolozi bi trebalo da uzmu u obzir dijagnostičke informacije potrebne od rendgenskih snimaka da bi imali koristi od nege pacijenata ili značajno poboljšali kliničke rezultate.
Časopis Američkog stomatološkog udruženja objavio je danas nove preporuke koje imaju za cilj poboljšanje zaštite od zračenja u stomatološkoj radiografiji i kompjuterizovanoj tomografiji sa konusnim snopom (CBCT).
Medicinski fizičari iz američke Uprave za hranu i lekove (FDA) podržali su izradu ovih preporuka od strane panela — prve o bezbednosti snimanja zuba i zaštiti od zračenja Saveta od 2012. Preporuke Saveta su takođe usklađene sa nedavnim preporukama koje je objavila Američka akademija Oralna i maksilofacijalna radiologija.
Nakon pregleda objavljenih studija o radiografiji, stručni panel je utvrdio da olovne kecelje i štitne ogrlice nisu neophodne za zaštitu pacijenata od izlaganja zračenju. Ove preporuke se odnose na sve pacijente, bez obzira na godine ili zdravstveno stanje (kao trudnoća). Dokazi ukazuju da moderna digitalna rendgenska oprema i ograničavanje veličine zraka samo na područje koje treba snimiti bolje štiti pacijente od izlaganja zračenju drugih delova njihovog tela. Olovne kecelje i štitne ogrlice takođe mogu blokirati primarni rendgenski snop, sprečavajući stomatologe da snime sliku koja im je potrebna.
„Kada se to dogodi, potrebno je napraviti više radiografija, a nepotrebni rendgenski snimci su ono što želimo da izbegnemo“, rekla je dr Purnima Kumar, doktor medicine, profesor stomatologije i predsedavajući Odeljenja za parodontologiju i oralnu šupljinu. Medicina na Stomatološkoj školi Univerziteta u Mičigenu i predsedavajući ADA saveta za naučne poslove. „Središnja tačka ovih preporuka je da kliničari treba da naruče radiografiju u umerenim količinama kako bi minimizirali izloženost i pacijenata i stomatologa jonizujućem zračenju.“
Preporuke takođe savetuju stomatolozima da zaštite pacijente od nepotrebnog izlaganja zračenju:
„Podstičemo stomatologe i njihove timove da pregledaju ove preporuke najbolje prakse, poštuju propise o zaštiti od zračenja i razgovaraju sa svojim pacijentima o bilo kakvim pitanjima ili nedoumicama pre nego što naruče snimanje zuba“, rekao je dr Kumar.