Konzumiranje alkohola — čak i u umerenim količinama — može ozbiljno uticati na telo. Prema Nacionalnom institutu za rak, postoji snažan naučni konsenzus da konzumiranje alkohola povećava rizik od nekoliko vrsta raka, uključujući rak glave i vrata, rak jetre, rak jednjaka, rak dojke i kolorektalni rak. Ali sve do nedavno, i dalje je ostalo pitanje da li smanjenje unosa alkohola ili potpuno prestanak pijenja smanjuje rizik od raka.
Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) nedavno je sazvala radnu grupu međunarodnih stručnjaka da sistematski procene trenutne dokaze o ograničavanju ili zaustavljanju upotrebe alkohola i smanjenju rizika od određenih vrsta raka. Procena, objavljena u časopisu New England Journal of Medicine, zaključila je da postoji dovoljno dokaza da će se rizik od raka usne duplje i raka jednjaka smanjiti kada se prestane ili smanji konzumiranje alkohola.
dr Meri Bet Teri, profesor epidemiologije na Mailman školi javnog zdravlja u Kolumbiji i pomoćnik direktora za nauku o populaciji i pristup zajednici u Herbert Irving Comprehensive Cancer Center (HICCC), radila je u IARC komitetu. U nastavku, dr Teri govori o rezultatima radne grupe io tome šta javnost treba da zna o vezi između alkohola i raka.
Procijenili smo sedam različitih karcinoma za koje se zna da su uzročno povezani sa alkoholom — rak jetre, rak jednjaka, rak glave i vrata, rak usne šupljine, kolorektalni rak i rak dojke — i da li postoji dovoljno podataka koji podržavaju to smanjenje ili prestanak smanjiti rizik od raka. Razlog zašto je ovo važno je zato što postoji dugo vreme indukcije između vremena kada ste izloženi nečemu i kada dobijete rak. Čak i ako nešto povećava rizik od raka, nije nužno da ćete, ako prestanete, tako brzo smanjiti rizik od raka.
Na primer, pokazalo se da ako prestanete da pušite, rizik od raka pluća će se smanjiti, ali će biti potrebno nekoliko godina na nivou populacije da se to smanji. Dok, ako prestanete da pušite, videćete brže smanjenje kardiovaskularnih bolesti, jer kardiovaskularne bolesti imaju kraći vremenski period od trenutka kada ste izloženi kada vam je dijagnostikovana. Za rak je generalno mnogo duže.
U suštini, ocene koje dajemo rangiraju se prema tome da li ima dovoljno dokaza, ograničenih dokaza ili nedovoljno dokaza. Način na koji se to zapravo utvrđuje zasniva se na ljudskim dokazima, ali i na mehaničkim dokazima, kao što je oštećenje DNK.
U smislu mehaničkih dokaza, postojali su različiti putevi koji su se odnosili na svih sedam vrsta raka. Ali na osnovu dokaza kod ljudi, samo rak usne duplje i rak jednjaka imaju dovoljno podataka da kažu da bi smanjenje ili prestanak smanjivanja rizika. Za rak dojke, kolorektalni karcinom i rak larinksa imali smo ograničenije podatke na osnovu dokaza kod ljudi. Konačno, nije bilo adekvatnih dokaza za donošenje odluke o tome da li je smanjenje konzumacije alkohola ili prestanak povezan sa karcinomom nižeg nivoa jetre i karcinoma ždrela.
Već postoji više nego dovoljno podataka koji potvrđuju da je svih sedam karcinoma uzročno povezano sa alkoholom. Ono što je IARC prvi put procenio jeste da li smanjenje unosa alkohola takođe može uticati na rizik od raka. Celokupna poruka je da postoji dovoljno dokaza da se zaključi da bi smanjenje unosa alkohola ili potpuno prestanak uzimanja alkohola moglo da smanji pojavu dva veoma fatalna karcinoma, i ograničeni dokazi koji pokazuju da bi to moglo da smanji rizik od uobičajenih karcinoma, uključujući rak dojke i kolorektalni karcinom.