Istraživač raka UCF otkriva načine na koje se sopstvene prirodne ćelije ubice (NK) tela mogu aktivirati za borbu protiv smrtonosnih pedijatrijskih karcinoma i poboljšati imunoterapiju oslobađanjem snage našeg imunog sistema.
Vanredni profesor medicine UCF Alicja Copik fokusirala je svoju karijeru na razvoj tehnologija koje „pojačavaju“ NK ćelije u telu. Ove ćelije su prva linija odbrane tela u zaštiti od virusnih i drugih patogenih infekcija, pa čak i maligniteta. Copikova laboratorija je koristila tehnologiju nanočestica i genetski inženjering da od ovih ćelija napravi bolje naoružane ubice raka.
Njena tehnologija se koristi za uzgoj NK ćelija koje su u kliničkim ispitivanjima za lečenje odraslih sa leukemijom. U nedavnim publikacijama, proučavala je da li uklanjanje jedne od molekularnih „kočnica“ koje ćelije raka koriste da bi izbegle da budu ubijene – bilo putem antitela ili genetskog inženjeringa – može poboljšati moć NK ćelija protiv tumora.
U početnim laboratorijskim ispitivanjima, ovaj pristup pokazuje snažne rezultate u ubijanju ćelijskih linija neuroblastoma, najčešćeg raka kod novorođenčadi. Deca sa visokorizičnim neuroblastomom imaju petogodišnju stopu preživljavanja od samo 50%.
Ova deca moraju da se podvrgnu bolnim tretmanima koji uključuju hemoterapiju, terapiju antitelima i transplantaciju koštane srži – od kojih polovina ne uspe.
„Mi bacamo sve osim sudopere na ovu decu i još uvek ne možemo da zaustavimo rak“, kaže Brajan Tulijus, veteran američke mornarice, bivši hirurg letača, specijalista za pedijatrijski rak u AdventHealth-u u Orlandu i bolnički medicinski direktor za pedijatrijsku ćeliju terapije, koji sarađuje u Copikovom istraživanju .
Video iz Copikove laboratorije pokazuje dramatične rezultate njene tehnologije. Ćelije tumora neuroblastoma su označene crvenom bojom. Energizovane NK ćelije, koje podsećaju na crne tačke, dodaju se crvenom tumorskom sferoidu i brzo ubijaju tumorske ćelije, što se vidi po gubitku i disperziji crvenih ćelija.
Terapija NK ćelijama obećava za sve pacijente sa rakom – ali posebno za decu sa neuroblastomom – jer dolazi sa vrlo malo neželjenih efekata. A NK ćelije mogu da doniraju pacijentova porodica, prijatelji ili čak potpuni stranci, a da nove ćelije ne napadaju zdrave ćelije primaoca, što se dešava sa drugim transplantacijama matičnih ćelija ili terapijama T ćelija.
Copiku se pridružuje postdoktorski istraživač UCF Tailer Croom Perez u studiji o pedijatrijskom raku. Croom Perez je nedavno podelio preliminarne rezultate tima sa drugim istraživačima, lekarima i pacijentima na godišnjem simpozijumu za istraživanje pedijatrijskog raka Live Like Bella u Južnoj Floridi.
Croom Perez je diplomirala forenzičke nauke na UCF-u i doktorirala na Univerzitetu Penn State. Vratila se u svoju alma mater da uradi istraživanje NK ćelija.
„Uvek sam voleo naučna otkrića“, kaže Krum Perez. „Sada imam priliku da koristim svoju nauku za translacione rezultate koji direktno utiču na ishode pacijenata.“
U najnovijem izveštaju koji je objavio British Medical Journal, Copik je pokazala da njene energizirane NK ćelije mogu poboljšati učinak imunoterapijskih tretmana raka koji su trenutno u razvoju. Takvi tretmani deluju tako što oslobađaju snagu našeg imunološkog sistema u borbi protiv raka.