Rezultati istraživanja o drevnim virusima koji inficiraju bakterije objavljeni su u časopisu Nature Communications. Istraživači sa Biološkog fakulteta na Univerzitetu Adam Mickievicz u Poznanju napravili su prvu rekonstrukciju genoma drevnih bakteriofaga (virusa koji napadaju bakterije) iz ljudskog creva, koja se može datirati u poslednjih 5.000 godina.
Istraživanje uključuje nekoliko stotina bakteriofaga neophodnih za funkcionisanje mikrobioma. „Najviše zapanjujuće je bilo otkriće virusa, gotovo nepromenjenog 1.300 godina, u fosilizovanom ljudskom izmetu pronađenom u meksičkoj pećini“, kaže dr Andžej Zielezinski.
„Ovo otkriće baca novo svetlo na složenu evolucionu istoriju bakteriofaga, koji su se do sada smatrali virusima koji se brzo razvijaju, i doprinosi boljem razumevanju dinamike između virusa i bakterija“, dodaje naučnik AMU.
Članak je rezultat magistarske teze koju su napisali Piotr Rozvalak i njegovi istraživači dr Andrzej Zielezinski i dr Jakub Barilski u saradnji sa naučnicima sa Univerziteta Fridrih Šiler u Jeni i Univerziteta u Grajfsvaldu, Nemačka.