Naučnici sa Dečjeg istraživačkog instituta Stanley Manne u Dečjoj bolnici Ann & Robert H. Lurie u Čikagu i Univerziteta Northvestern uspeli su da regenerišu potpuno funkcionalno tkivo mokraćne bešike u dugotrajnoj studiji koja koristi model primata koji nije čovek.
Ovaj jedinstveni model koji je prvobitno kreirala Sharma Research Group istražuje dugoročnu regeneraciju tkiva bešike na anatomskom i fiziološkom nivou. Tim je koristio novu biorazgradivu skelu zasejanu matičnim i progenitornim ćelijama iz sopstvene koštane srži životinje, što je pokazalo veći stepen uspeha od intestinalnih segmenata koji se tradicionalno koriste za lečenje različitih tipova disfunkcije bešike. Regenerisano tkivo bešike bilo je zdravo nakon dve godine praćenja i služi kao pretklinički model za ljude.
Nalazi su objavljeni u PNAS Nexus-u.
„Naši rezultati su bili fantastični i ukazuju na novi pravac u ovoj oblasti“, rekao je stariji autor Arun Sharma, dr., direktor pedijatrijske urološke regenerativne medicine na Manne Research Institute na Lurie Children’s i istraživač vanredni profesor urologije na Univerzitetu Northvestern Feinberg Medicinski fakultet. „Verovatnoća da će naša inovativna platforma biti izvodljiva kod ljudi je veoma velika i očekujemo da uskoro pokrenemo kliničko ispitivanje.
Pacijenti sa teškom disfunkcijom mokraćne bešike, koji uključuju različite odrasle i pedijatrijske pacijente, imaju veoma ograničene mogućnosti za zamenu tkiva bešike. Dr Šarma i njegove kolege ciljaju na pedijatrijsku populaciju spina bifide svojim radom na regeneraciji bešike.
Trebalo im je više od jedne decenije da dostignu ovu prekretnicu, koja nosi snažan potencijal za prevođenje u kliničku praksu. Njihov cilj je da ponude bolju alternativu trenutnoj operaciji povećanja bešike za teške bolesti mokraćne bešike. Trenutno se tkivo tankog creva koristi za zamenu disfunkcionalnog tkiva bešike, ali to povećava rizik od brojnih kliničkih komplikacija.
„Naš inovativni pristup obećava da će napraviti veliku razliku u životima dece sa spina bifidom i drugih sa disfunkcijom bešike u završnoj fazi“, rekao je dr Šarma. „Pošto bismo koristili pacijentove sopstvene ćelije koštane srži, nema zabrinutosti za odbacivanje i naša skela je netoksična i biorazgradiva. U našoj studiji, bešika je počela da radi u roku od nekoliko meseci i pokazala je funkcionalnost tokom studije. Ovo je veliki napredak koji će transformisati kliničku praksu.“