Izloženost pozitivnim slikama tela na društvenim mrežama povećava zadovoljstvo telom i smanjuje zabrinutost za težinu i kod muškaraca i kod žena, izveštava nova studija Univerziteta u Sariju.
Tokom ove jedinstvene studije, istraživači su ispitali pozitivne i idealizovane slike tela koje se pojavljuju u aplikaciji Instagram i njihov uticaj na muškarce i žene. Prethodna istraživanja u ovoj oblasti istraživala su uticaj takvih slika na žene. Međutim, malo se zna o efektu na muškarce.
Ova studija je objavljena u časopisu Acta Psichologica.
Dr Fabio Fasoli, viši predavač socijalne psihologije na Univerzitetu u Sariju, rekao je: „Zabrinutost za sliku tela smatra se problemom javnog zdravlja. Porast društvenih medija, posebno Instagrama, znači da su mlade žene i muškarci više izloženi slikama ‘savršenog tela’ što ih čini veoma kritičnim prema sebi.
„Pokret za pozitivnost tela ima za cilj da izazove nerealne portrete tela i promoviše raznoliku i inkluzivnu reprezentaciju tela. Pokret je postao veoma popularan, ali se često smatra da se fokusira samo na žene. Značajan broj muškaraca koristi Instagram, ali se malo zna o uticaju slike koje vide u svom feedu imaju na sebi.“
Za istraživanje je regrutovano 207 mladića i devojaka i prvo su procenjena merenja pozitivnog i negativnog raspoloženja, zadovoljstva telom, težnje za mršavošću i nagona za muževnošću.
Učesnici su zatim bili izloženi idealizovanom telu (tanke, fit žene koje nose bikini ili muškarci bez majice savijaju trbušnjake), bodi-pozitivnim (žene/muškarci različitog oblika tela, veličine i osobina) ili kontrolnim slikama (pejzaži i životinje) i početnim merenjima opet ponovljeno.
Istraživači su otkrili da izloženost idealizovanim slikama tela smanjuje pozitivno raspoloženje i zadovoljstvo telom i kod muškaraca i kod žena. Nasuprot tome, slike pozitivne na telo povećale su zadovoljstvo telom i smanjile želju za mršavošću i kod muškaraca i kod žena. Zanimljivo je da bodi-pozitivne slike nisu umanjile zabrinutost muškaraca oko njihove mišićavosti. Istraživači sugerišu da se tjelesna pozitivnost percipira kao oko tijela veće veličine više od bilo koje druge karakteristike tijela.
Doktor Fasoli je dodao: „Izlaganje pozitivnim slikama tela na Instagramu može biti od koristi i za muškarce i za žene. Takve slike su važne za podsećanje ljudi da su sva naša tela različita i da se ne upoređuju sa nerealnim slikama objavljenim na platformama društvenih medija.“