Svetska meteorološka organizacija potvrdila je u utorak da je kontinentalna Evropa 2021. zabeležila najvišu temperaturu od 48,8 stepeni Celzijusa i upozorila da se očekuju novi ekstremi.
Vrućina 11. avgusta 2021. bila je skoro jedan stepen Celzijusa viša od prethodnog rekordnog maksimuma od 48 stepeni Celzijusa registrovanog 10. jula 1977. u grčkim gradovima Atini i Elefsini, navodi se u saopštenju.
Taj rekord iz 1977. godine nije nezavisno verifikovan od strane SMO.
„Međunarodni panel atmosferskih naučnika verifikovao je temperaturu koju je zabeležila automatska meteorološka stanica u Sirakuzi na italijanskom ostrvu Sicilija“, saopštila je meteorološka agencija Ujedinjenih nacija.
„Moguće je, zaista verovatno, da će se u budućnosti pojaviti veći ekstremi širom Evrope“, rekao je profesor Rendal Serveni, izvestilac za klimatske i vremenske ekstreme za SMO.
„Ova istraga pokazuje alarmantnu tendenciju da se rekordi visokih temperatura postavljaju u određenim regionima sveta.
Pošto emisije izazvane ljudskim faktorima zagrevaju planetu, Evropa se zagreva oko dva puta brže od svetskog proseka – 2,2 stepena Celzijusa u poslednjih pet godina u poređenju sa predindustrijskom erom.
SMO je rekao da je do sada trebalo da sertifikuje rekord iz 2021. jer je agencija „pažljivo vodila računa“ da osigura da je tačan.
Novi potvrđeni zapisi uključeni su u autoritativni godišnji izveštaj SMO o stanju klime, koji daje informacije o odlukama na najvišem nivou o tome kako da se pozabave globalnim grejanjem.
„Takva mukotrpna procena pruža kritično poverenje da se naši globalni podaci o temperaturama pravilno mere“, rekao je SMO.
„Novi utvrđeni zapisi pružaju autoritativno merilo za poređenje rekordnih ekstrema za godišnje izveštaje SMO o stanju klime na globalnom i regionalnom nivou.“
Naučnici kažu da ekstremno vreme — uključujući toplotne talase, suše i poplave — postaje sve češće kako se klima zagreva, uzimajući danak po ekonomiju i ekosisteme, zdravlje, poljoprivredu i snabdevanje vodom.
Nalazi agencije o toplotnom rekordu za 2022. objavljeni su u Međunarodnom časopisu za klimatologiju.
Stručnjaci SMO trenutno sprovode provere brojnih drugih ekstrema — „snimka naše trenutne klime“ — uključujući i da li je tropski ciklon Fredi oborio rekord prošle godine kao najdugotrajniji tropski ciklon.