Najprometniji pešački prelaz na svetu: U jednom zelenom intervalu pređe i do 2.500 ljudi

Najprometniji pešački prelaz na svetu: U jednom zelenom intervalu pređe i do 2.500 ljudi

Najprometniji pešački prelaz na svetu prava je slika ludila, užurbanosti i šarenila Tokija, pa nije neobično što često inspiriše i umetnike i amatere.

Najprometniji pešački prelaz na svetu nalazi se u tokijskom kvartu Šibuja, koji je dom mnogih znamenitosti, ali i mesta moderne i pop kulture koja se moraju videti, pa je prepoznat i kao mesto uzbudljivog noćnog života, mesto gde se dolazi da se pokaže i vidi „ko je tamo““.

Ali za visoku frekvenciju samog prelaza je zaslužna jedna od najprometnijih železničkih stanica na svetu, sa koje se praktično izlazi na ovu raskrsnicu. Ovo je stanica Šibuja, mesto gde je svetski poznati pas Akita Hačiko svakog dana čekao svog vlasnika da izađe iz voza deset godina nakon njegove smrti.

Kroz pešački prelaz u okrugu Šibuja u jednom „zelenom” intervalu prođe više od dve i po hiljade ljudi, a taj broj u jednom danu naraste na milion i više. Sam pešački prelaz prelazi deset saobraćajnih traka, pet ogromnih zebri povezuje najprometnija mesta ovog užurbanog i modernog okruga, a pešacima put pokazuju ogromni ekrani koji su sinhronizovani sa svakim prelazom i dodatno upozoravaju pešake na crveno ili zeleno na semaforu, a na njima su ispisane i druge informacije i obaveštenja kao što su vremenska prognoza, piše Punkufer.hr .

Iako nosi nadimak „jurnjava“ ili „gužva“, gotovo je neverovatno da se na ovoj raskrsnici saobraćaj odvija bez zastoja i problema.

Organizovani haos najprometnijeg pešačkog prelaza na svetu prava je slika ludila i užurbanosti šarenog Tokija, pa nije neobično što često inspiriše i umetnike i amatere. Iako možda nikada niste bili u Japanu, sigurno ste naišli na ovaj pešački prelaz – u ruci, listajući neke od fidova.

Možda ste ga zapazili u trećem nastavku Brzi i žestoki, ili ga se sećate iz filma Izgubljeni u prevodu sa Skarlet Johanson, a poznavaoci azijske kinematografije sigurno će ga se setiti iz Battle Roiale japanskog naučnofantastičnog klasika iz 2000. godine.

Naravno, najbolji pogled na raskrsnicu je iz ptičje perspektive, pa okolni neboderi često imaju platforme za fotografisanje prelaza (za koje se u nekim slučajevima naplaćuje naknada).

Najboljim pogledom na ovaj prelaz sa puta smatra se onaj sa Starbaksa sa severne strane raskrsnice, gde je pravo čudo naći prazno mesto i koji posluje sa najvećim profitom od svih filijala te franšize u svetu.