Roditelji često imaju utisak da je najbolji način da zaštite svoje tinejdžere i tinejdžere na mreži ograničavanje njihovog korišćenja: ograničavanje količine vremena koje mogu da provedu, primena pravila o tome koje aplikacije smeju da koriste, itd. Ali ova vrsta restriktivno praćenje, iako popularno, možda nije najefikasnija strategija.
U novoj studiji objavljenoj u Journal of Child and Family Studies, istraživači su anketirali 248 američkih roditelja srednjoškolaca o njihovom ponašanju u praćenju medija, porodičnom kontekstu i percepciji problematične upotrebe interneta njihove dece. Rezultati su otkrili da je restriktivno roditeljsko praćenje (uključujući pravila i ograničenja vremena ili sadržaja) upotrebe digitalnih medija od strane adolescenata povezano sa problematičnom upotrebom interneta.
Međutim, aktivno praćenje (napori da se promoviše kritičko razmišljanje o medijima kroz diskusiju o centralnim temama, izboru karaktera i implicitnim porukama sadržaja) i praćenje poštovanja (namerno izbegavanje ograničenja, često u pokušaju da se pokaže poverenje roditelja u donošenje odluka dece) nisu bili povezani sa problematičnim korišćenjem interneta.
Pored toga, kvalitativni intervjui sa podgrupom od 31 roditelja otkrili su da, iako je većina roditelja prijavila restriktivno ponašanje, korišćene su i brojne druge tehnike (uključujući aktivno praćenje i praćenje poštovanja). Roditelji su imali tendenciju da se približavaju istim vrstama i razlozima za restriktivno praćenje, dok su za druge pristupe razlozi za njihovo donošenje odluka bili prilično različiti, u rasponu od prethodnog naoružavanja svog deteta korisnim strategijama do poverenja u procenu svog adolescenata.
„Iako ne znamo pravac uticaja bez longitudinalne studije, ova studija poprečnog preseka nam govori da roditelji koriste sve vrste strategija praćenja, osim ograničavanja upotrebe digitalnih medija svoje dece – a ove druge strategije mogu biti jednako uspešne. , ako ne i više, rekla je Linda Charmaraman, dr., direktorka Laboratorije za istraživanje mladih, medija i blagostanja u Velleslei centrima za žene, koja je vodila studiju.
Autori su takođe bili J. Maia Hernandez, Ph.D., Elana Pearl Ben-Joseph, M.D., MPH, i Stephanie Reich, Ph.D.