Andska šuma, nekada oaza zelenila u kojoj je Marija Jadira Himenez s ljubavlju vodila turiste, sada je pepeo. Počevši od ponedeljka, šumski požari su zahvatili Nemokono, ruralno područje oko 60 kilometara izvan kolumbijske prestonice Bogote, pretvarajući prelepe pejzaže u paklene pejzaže. Himenez se, među mnogim volonterima, pridružila naporima da se izbori s jednim od 34 požara koje je vlada identifikovala kao „prirodnu katastrofu“, suočavajući se s vrućim i sušnim uslovima usled klimatskog fenomena El Niño.
Šumski požari su uništili preko 17.000 hektara širom Kolumbije od novembra, kada su suše i visoke temperature postale uobičajene. Uprkos nedostatku iskustva u vanrednim situacijama ili vatrostalne opreme, volonteri hrabro priskaču u pomoć, koristeći oskudne alate poput bokova sa vodom i lopata kako bi se borili protiv plamena.
Himenez, suočena s razaranjem, kaže da je ova katastrofa izazvala ozbiljne posledice, uključujući gubitak divljih životinja i autohtonih vrsta. Dok su neke životinje spašene, mnoge su stradale u plamenu. U Bogoti, dim se nadvio nad gradom, dok helikopteri neprestano lete, pokušavajući da obuzdaju vatru koja se širi.
Petro, predsednik Kolumbije, je proglasio situaciju „prirodnom katastrofom“ i zatražio međunarodnu pomoć. Ministarstvo za zaštitu životne sredine navodi da je još uvek aktivno najmanje 20 požara koji prete šumama i ekosistemima na kojima zavisi vodeni režim u nižim delovima zemlje.
Meštani Nemokona optužuju elektroprivredu za izbijanje požara, ali kompanija tvrdi da su požari posledica klimatskih uslova. Januar 2024. godine predviđa se kao najtopliji mesec u poslednjih 30 godina, što dodatno pogoršava situaciju.
Mendoza, jedan od meštana, ističe da su svi u opasnosti i da svi moraju da se udruže kako bi se izborili s požarima. Iako se ljudi mole za kišu, nauka upozorava da se situacija možda neće brzo popraviti. Za Mendozu, ovo je poruka Majke Zemlje, koja, kako kaže, vapi za pomoć zbog lošeg postupanja ljudi.