Hidrotermalni otvori i polja manganskih nodula u dubokim okeanima sadrže više biodiverziteta nego što se očekivalo, prema tezi koju će NIOZ-pomorski biolog Koral Diaz-Recio Lorenco braniti na Univerzitetu u Utrehtu 26. januara.
„Ovo istraživanje — opet — pokazuje da treba da budemo izuzetno oprezni pre nego što dozvolimo komercijalno dubokomorsko rudarenje minerala koji se nalaze u ovim staništima“, kaže morski ekolog Sabine Gollner iz NIOZ-a.
Za svoje doktorsko istraživanje, Diaz-Recio Lorenco je pogledala kopepode koje je sakupila na hidrotermalnim otvorima u basenu Lau, na granici australijske i pacifičke ploče, u blizini ostrva Tonga. Koristeći velike podvodne robote, prikupila je veliki broj ovih sićušnih životinja nalik škampima, koje dominiraju ovim staništima. Uzorci su prikupljeni sa različitih lokacija unutar jednog basena.
Kroz DNK analizu je zatim pokazala da različite populacije žive prilično izolovane jedna od druge, sa malo interakcije između populacija. Iz udaljenijih bazena, sakupljala je primerke koji su izgledali isto, ali ih ipak treba smatrati različitim vrstama, na osnovu sastava njihove DNK.
Živeti na nodulama
Drugi deo njenog istraživanja odnosio se na uzorke manganovih nodula, koji su sakupljeni iz Clarion Clipperton zone, velikog regiona na dubinama od 4.000 do 5.000 metara u Tihom okeanu. Otkrila je da se u ovim čvorićima obično može naći 10 do 15 jedinki — ali ponekad čak i više od 200 jedinki — nematoda, kopepoda i drugih životinja.
Mnoge od ovih životinja izgledale su specifične za nodule jer nisu pronađene u uzorcima sedimenata koji su sakupljeni oko ovih nodula. Neke životinje mogu čak koristiti čvorove kao stanište za reprodukciju, jer je Diaz-Recio Lorenzo pronašao jaja unutar čvorova.
Morski ekolog NIOZ-a Sabine Gollner, kopromotor doktorskog istraživanja Diaz-Recio Lorenza, iznenađena je jedinstvenošću i raznovrsnošću života koji se nalazi oko hidrotermalnih otvora i u kvržicama mangana.
„Lokacije koje su proučavane su područja koja se trenutno istražuju u potrazi za mineralima. Ali ovo istraživanje pokazuje da treba da budemo izuzetno oprezni u pogledu potencijalnog budućeg dubokomorskog rudarenja, jer ove jedinstvene vrste nose visok rizik od izumiranja.“