Rizik od urođenih malformacija manji je u vezi sa buprenorfinom u odnosu na metadon za poremećaj upotrebe opioida u trudnoći, prema studiji objavljenoj na internetu 22. januara u JAMA Interna medicina.
Elizabeth A. Suarez, Ph.D., M.P.H., iz Brigham and Vomen’s Hospital i Harvard Medical School u Bostonu, i kolege su uporedili rizik od urođenih malformacija nakon in utero izloženosti buprenorfinu u odnosu na metadon u kohortnoj studiji zasnovanoj na populaciji koristeći podatke iz javno osigurane korisnice Medicaid-a od 2000. do 2018. godine. Obuhvaćeni su podaci za 13.360 trudnoća sa upisom od 90 dana pre početka trudnoće do mesec dana nakon porođaja; Upotreba buprenorfina ili metadona u prvom trimestru bila je povezana sa ishodima odojčadi.
Ukupno, 9.514 trudnoća sa izloženošću buprenorfinu u prvom tromesečju i 3.846 sa izloženošću metadonu je uključeno u kohortu. Istraživači su otkrili da je rizik od malformacija bio 50,9 i 60,6 na 1.000 trudnoća za buprenorfin i metadon, respektivno.
Nakon zbunjujućeg prilagođavanja, buprenorfin je bio povezan sa manjim rizikom od malformacija u poređenju sa metadonom (odnos rizika [RR], 0,82). Za buprenorfin, rizik je bio manji za srčane malformacije (RR, 0,63), uključujući defekt ventrikularnog septuma i sekundarni defekt atrijalne septalne pregrade / otvoreni foramen ovale koji nije povezan sa prevremenošću (RRs, 0,62 i 0,54, respektivno), oralne rascepe (RR), 0,65 i klupko stopalo (RR, 0,55). S obzirom na mali broj događaja, rezultati za defekte neuralne cevi bili su neizvesni.
„Malo povećanje uočeno u riziku od malformacija kod upotrebe metadona u poređenju sa buprenorfinom verovatno ne isključuje metadon kao najbolji izbor lečenja za neke trudnice, posebno one na stabilnom lečenju pre trudnoće ili pacijente koji ne reaguju dobro na buprenorfin“, pišu autori.