Istraživači iz INGENIO, zajedničkog centra Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) i Universitat Politecnica de Valencia (UPV), nedavno su objavili, zajedno sa dva koautora sa Univerziteta u Saseksu (UK), rezultate istraživanja studija o organizaciji laboratorijske mreže za obavljanje PCR testiranja na COVID-19 tokom pandemije COVID-19 u Španiji i Velikoj Britaniji i njenih naknadnih implikacija. Rad je objavljen u časopisu Inovacija.
Rad pokazuje kako su kriterijumi medicinskih stručnjaka u Španiji (u ovom slučaju klinički mikrobiolozi u državnim bolnicama) bili uticajniji u organizaciji laboratorija za ispitivanje nego u Ujedinjenom Kraljevstvu. U ovoj potonjoj zemlji nametnuti su kriterijumi efikasnosti, pri čemu stručnjaci imaju manji uticaj na odluke o aktivnostima testiranja. Ovi uslovi su doveli do stvaranja novih centralizovanih mega-laboratorija — takozvanih „Lighthouse Labs“, koje su kritikovane zbog visoke cene i niskog kvaliteta testiranja.
„Posledice ovih odluka bile su veoma različite u dve zemlje: dok je u Španiji uticaj mikrobiologa pomogao da laboratorije javnih bolnica danas budu spremnije nego pre pandemije, u Ujedinjenom Kraljevstvu velike centralizovane laboratorije koje su izgrađene tokom krize su demontirani i čini se da nisu pomogli da se poboljšaju sposobnosti zemlje“, kaže David Barbera, istraživač u INGENIO i jedan od autora studije.
Studija je zasnovana na 44 intervjua obavljena sa stručnim osobljem iz obe zemlje, od šefova laboratorija do kreatora zdravstvene politike ili specijalista za javno zdravlje u obe zemlje, uz analizu više dokumenata.
„Naša analiza se fokusira na diskurse i prakse koje se koriste u dve zemlje koje mi konceptualizujemo kao ‘granični rad’, odnosno diskurse i prakse koje imaju za cilj da isključe iz sistema laboratorije koje su imale PCR tehnologiju, ali nisu ispunjavale kriterijume postavljene logikom medicinski stručnjaci (u Španiji) ili logika efikasnosti (u Ujedinjenom Kraljevstvu)“, objašnjava Enrike Meseger, istraživač INGENIO-a i koautor studije.
Dakle, studija naglašava da dok su u Ujedinjenom Kraljevstvu uspostavljene javno finansirane kliničke laboratorije bile ograničene u obimu testiranja u korist Lighthouse Labs, u Španiji su univerzitetske ili istraživačke laboratorije de facto isključene.
Ovaj rad je deo istraživačkog projekta OCTS (Optimising Coronavirus Testing Sistems) koji vodi Univerzitet u Saseksu. Projekat je proučavao organizaciju sistema testiranja u osam zemalja tokom krize COVID-19 (Ujedinjeno Kraljevstvo, Španija, Nemačka, Južna Koreja, Južna Afrika, Irska, Australija i Kanada). Interdisciplinarni tim, sastavljen od stručnjaka za inovacije u medicini, hitnim zdravstvenim situacijama ili epidemiologiji, sastajao se svake nedelje u periodu od juna 2020. do maja 2022. kako bi razgovarao o različitim aspektima sistema testiranja na pandemiju u proučavanim zemljama.
Istraživanja su sprovedena o pitanjima kao što su odnos između kapaciteta sistema za testiranje i viška mortaliteta u svim proučavanim zemljama, ili organizacija testiranja za međunarodna putovanja. Ovaj uporedni rad fokusiran na Španiju i Ujedinjeno Kraljevstvo je prvi članak objavljen kao rezultat istraživačkog projekta.