Sjedinjene Države i Irak uskoro će započeti pregovore o obustavljanju vojne misije koalicije koju predvode SAD formirane za borbu protiv Islamske države u Iraku, saopštile su u četvrtak obe vlade. Pentagon je istakao da će veličina američkog vojnog prisustva u zemlji biti deo diskusija.
Ovo saopštenje dolazi nakon što su američke snage u Iraku sve češće na meti milicija podržanih od strane Irana, mada su SAD istakle da su pregovori pokrenuti još prošle godine i da nisu povezani sa nedavnim napadima.
Delegati iz Iraka i američke misije u Bagdadu sastaće se u subotu kako bi započeli proces pregovora, potvrdili su zvaničnici, insistirajući na anonimnosti radi razgovora o tekućem planiranju.
Portparolka Pentagona Sabrina Sing je novinarima rekla da SAD nisu dobile nikakav zahtev od strane Iraka za povlačenje američkih trupa, ali je priznala da će ukupni broj vojnika biti deo razgovora i da će sve odluke zavisiti od bezbednosne situacije.
Napadi militanata podržanih od strane Irana na američke vojne objekte u Iraku i Siriji su se učestalo dešavali, uključujući više od 60 napada u Iraku i više od 90 u Siriji. Ovi napadi obuhvatali su upotrebu dronova, raketa, minobacača i balističkih projektila.
Nedavni napadi, poput onog koji se desio u subotu kada je Kataib Hezbolah ispalio balističke projektile na vazdušnu bazu al-Asad, pokazuju ozbiljnost situacije. SAD su odgovorile u utorak napadom na tri poznate lokacije iranskih milicija, pri čemu su neki od njihovih boraca ubijeni.
Pentagon ističe da će SAD zadržati „puno pravo na samoodbranu“ tokom pregovora. Ministarstvo spoljnih poslova Iraka je saopštilo da će Bagdad raditi na postepenom smanjenju broja stranih savetnika na svom tlu i da će preći na bilateralne odnose sa koalicionim partnerima.
Ova inicijativa stiže nakon zahteva iračkog premijera Mohameda Šija al Sudana za povlačenje koalicionih snaga, ističući da je iračka vojska sada sposobna za borbu protiv preostalih ćelija Islamske države. Američke snage će, međutim, verovatno ostati prisutne u severnom kurdskom regionu, gde je veza sa Vašingtonom bliža.
Pregovori između SAD i Iraka takođe postavljaju pitanja o budućnosti borbe protiv Islamske države u Siriji, s obzirom na to da američke snage u Siriji dobijaju logističku podršku iz Iraka.