Nemački železnički operateri započeli su šestodnevni štrajk koji će biti njihov najduži ikada i za koji analitičari upozoravaju da bi mogao da košta ekonomiju zemlje čak milijardu evra (1,09 milijardi dolara).
Štrajk koji je sazvao sindikat železnica zemlje, poznat kao GDL, počeo je u utorak, 23. januara, i trajaće do ponedeljka, 29. januara. Akcija je dovela do zastoja većine putničkog i teretnog železničkog saobraćaja širom zemlje. Radna akcija utiče i na usluge međugradskih i prigradskih vozova.
Štrajk je rezultat tekućeg spora između GDL-a i železničkog operatera Deutsche Bahn oko plata i radnog vremena. Sindikat poziva na smanjenje radnog vremena sa 38 na 35 i povećanje plata za 555 evra mesečno, uz jednokratnu isplatu od 3.000 evra za kompenzaciju inflacije. Odlazak je četvrti koji je GDL sproveo od novembra.
Dok je Deutsche Bahn napravio nekoliko ustupaka u svojoj najnovijoj ponudi GDL-u, uključujući povećanje plata do 13 odsto i šansu da smanji radnu nedelju za jedan sat počevši od 2026. godine, sindikat je rekao da su predlozi nedovoljni.
U međuvremenu, Deutsche Bahn je osudio novi napuštanje. Portparol kompanije Anja Broeker nazvala je akciju „štrajkom protiv nemačke privrede“, jer teret kojim upravlja kompanija uključuje zalihe za elektrane, rafinerije i druga industrijska preduzeća.
Nemački ministar saobraćaja Folker Vising takođe je kritikovao štrajk, rekavši da su pregovori između sindikata i Deutsche Bahn-a postali „sve destruktivniji“ i da obustave rada samo pogoršavaju probleme sa kojima se suočavaju lanci snabdevanja koji su već pod pritiskom poremećaja u transportu u Crvenom moru.
Prema Deutsche Bahn-u, svaki dan štrajka košta nemačku ekonomiju „nisku dvocifrenu milionsku cifru“. Međutim, stručnjaci iz industrije upozoravaju da bi stvarni gubici mogli biti mnogo veći. Majkl Gromling sa Instituta za ekonomska istraživanja u Kelnu procenjuje da bi obustava rada mogla koštati do 100 miliona evra dnevno, što bi u najgorem slučaju moglo da poraste i do milijardu evra.