Mađarska će odustati od prigovora na stvaranje fonda vojne pomoći Ukrajini sa godišnjim budžetom od 5 milijardi evra, otvarajući put sporazumu o modernizaciji mehanizma koji ima za cilj stabilno snabdevanje Kijevom oružjem.
Budimpešta je rekla da neće stajati na putu postizanja konsenzusa na sastanku ambasadora Evropske unije u sredu, kažu ljudi upoznati sa diskusijama.
Odluka bi označila preokret u stavu koji je Mađarska izrazila ranije ove sedmice kada je rekla da se protivi reformi trenutnog mehanizma EU koji nadoknađuje državama članicama oružje koje šalju Ukrajini.
Publikacija ne daje objašnjenje za naglu promenu stava mađarske vlade. Ali odluka Budimpešte poklapa se sa sve većim pritiskom na premijera Viktora Orbana da odobri ulazak Švedske u NATO.
Mađarska je posljednja zemlja koja stoji na putu Švedskoj članstvu, nakon što je Turska podržala kandidaturu te zemlje ranije ove sedmice.
Budimpešta je u decembru stavila veto na poseban paket ekonomske podrške Kijevu vredan 50 milijardi evra, primoravši lidere EU da se ponovo sastanu 1. februara u Briselu kako bi ili postigli kompromis sa Mađarskom ili zaobišli mađarski veto.
Mađarska takođe blokira dodelu poslednje, 500 miliona tranše iz Evropskog mirovnog fonda. Ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je da bi njegova zemlja mogla razmotriti podršku dodeli sredstava nakon sastanka sa ukrajinskim kolegom zakazanim za ponedeljak.
Kako je saopšteno, EU želi da reformiše fond vojne pomoći Ukrajini za 5 milijardi evra
Prema sadašnjem mehanizmu finansiranja, poznatom kao Evropski mirovni fond, državama članicama EU nadoknađuje se oružje koje pošalju Ukrajini. Veličina fonda je nekoliko puta uvećana, ali odluke o dodeli i isplati sredstava zahtevaju jednoglasnu podršku.
„Neophodno je što pre postići politički dogovor o predloženom cilju – povećanju opšte finansijske granice EMF-a za 5 milijardi evra, posebno namenjenih Ukrajini“, – predložio je spoljnopolitički resor EU.
Predlog spoljnopolitičkog odeljenja EU ima za cilj usaglašavanje različitih stavova promenom upravljanja fondom, uključujući fiksiranje stopa nadoknade i obezbeđivanje većeg bonusa za zajedničke inicijative evropske i ukrajinske industrije.