Zvanični Beograd nastavlja da diskriminiše Srbe sa Kosova. Osim što im je uskraćena mogućnost da izvade standardne srpske pasoše za koje važi vizna liberalizacija, ova vlast im onemogućava da preko Srbije u Evropsku uniju dođu sa kosovskim pasošima. Sa ovim pasošima je od januara meseca moguće ući u Šengen zonu bez vađenja vize, prenosi KoSSev.
Moja majka je po prvi put posle pet godina pokušala da me poseti u Nemačkoj nakon vizne liberalizacije za kosovske pasoše, ali je režim u Beogradu i ovog puta Srbima sa Kosova postavio novu rampu.nakon vizne liberalizacije za kosovske pasoše, ali je režim u Beogradu i ovog puta Srbima sa Kosova postavio novu rampu, piše Ivana Vukašinović Jovanović koja je rodom iz Leposavića, živi u Nemačkoj.
Turističkim agencijama Srbije usmenim putem zabranjeno je da putnike srpske nacionalnosti koji imaju kosovske pasoše, prevoze u zemlje Evropske unije.
Srbi sa Kosova i Metohije su od 2009. godine kada je Srbija dobila viznu liberalizaciju ostali uskraćeni za isto.
Njima se od te iste godine izdaju posebni pasoši Koordinacione uprave koji nisu bezvizni.
Usled datih okolnosti, kao i nastavka života na Kosovu, Srbi sa Kosova i Metohije prinuđeni su da koriste kosovska dokumenta. Pogotovu sada kada je Kosovu dodeljena vizna liberalizacija, odnosno nakon što su nosioci pasoša Koordinacione uprave ostali jedini Evropljani kojima je uskraćeno pravo na bezvizno putovanje u zemlje Šengena.
U kojoj meri su Srbi obespravljeni i u kojoj meri je njihov život težak, pokazuje i ono što se dogodilo mojoj majci Dragani Vukašinović.
Planirala je dolazak u Nemačku gde ja živim i kod svojih unuka – moje dece, i to po prvi put nakon pet godina koliko ja živim u ovoj zemlji.
Moja majka, koja je državljanka Srbije sa prebivalištem na KiM, ne može da putuje pasošem Republike Srbije – odnosno Koordinacione uprave za KiM, a da prethodno ne dobije vizu. Zato je bilo logično da kod mene doputuje preko agencije iz obližnjeg Novog Pazara i to na bezvizni kosovski pasoš.