Šef Ujedinjenih nacija upozorio je u utorak Izrael da će odbacivanje rešenja o dve države od strane premijera Benjamina Netanijahua na neodređeno vreme produžiti sukob koji ugrožava globalni mir i ohrabruje ekstremiste svuda.
U svom najstrožem jeziku do sada o ratu između Izraela i Hamasa, generalni sekretar Antonio Gutereš rekao je na ministarskom sastanku Saveta bezbednosti UN da „pravo palestinskog naroda da izgradi svoju sopstvenu potpuno nezavisnu državu mora biti priznato od strane svih, a odbijanje da prihvati rešenje o dve države od strane bilo koje strane mora biti odlučno odbačeno.”
Alternativa jednodržavnom rešenju „sa tako velikim brojem Palestinaca unutra bez ikakvog stvarnog osećaja slobode, prava i dostojanstva… biće nezamisliva“, rekao je on.
Gutereš je takođe upozorio da rizici regionalne eskalacije sukoba „sada postaju stvarnost“, ukazujući na Liban, Jemen, Siriju, Irak i Pakistan. On je pozvao sve strane „da se povuku sa ivice i razmotre užasne troškove“ šireg rata.
Netanjahuovo odbacivanje palestinske države u bilo kom posleratnom scenariju otvorilo je širok razdor sa najbližim saveznikom Izraela, Sjedinjenim Državama, koje kažu da rat mora da dovede do pregovora o rešenju sa dve države gde Izrael i Palestinci mogu da žive rame uz rame. mir. Taj cilj podržavaju zemlje širom sveta, kako su ministri i ambasadori ponovili u utorak.
Generalni sekretar UN je takođe ponovio svoj dugogodišnji poziv na humanitarni prekid vatre – apel koji podržavaju skoro sve nacije.
Međutim, izraelski ambasador u UN-u Gilad Erdan ponovo je odbacio prekid vatre, rekavši da je Hamas, koji je izveo brutalni napad na južni Izrael 7. oktobra, posvećen ponovnom napadu i uništenju Izraela, a prekid borbi će samo dozvoliti militantima “ da se pregrupiše i ponovo naoruža“.
On je pozvao Savet bezbednosti da „eliminiše koren” sukoba, za koji je rekao da je Iran.
Erdan je oštro kritikovao prisustvo iranskog ministra spoljnih poslova na sednici saveta, rekavši da zemlja obezbeđuje oružje Hamasu, borcima Hezbolaha u Libanu i militantima Huti u Jemenu, „i uskoro će ta dela biti izvedena pod nuklearnim kišobranom“.
Iran je dugo poricao da traži nuklearno oružje i insistira da je njegov nuklearni program u potpunosti u miroljubive svrhe. Međutim, nuklearni nadzor UN-a upozorio je da Iran ima dovoljno obogaćenog uranijuma za nuklearne bombe ako odluči da ih napravi.
Rijad al-Maliki, palestinski ministar spoljnih poslova, rekao je da Izrael sprovodi „najdivlje bombardovanje“ od Drugog svetskog rata, što dovodi do gladi i masovnog raseljavanja civila. „Ovo je napad zverstava“, koji je uništio bezbroj nevinih života, rekao je on.
Ministarstvo zdravlja u Gazi kojom upravlja Hamas kaže da je više od 25.000 Palestinaca ubijeno od početka rata, koji je izazvao široko rasprostranjena razaranja, raseljeno oko 85% od 2,3 miliona stanovnika Gaze, a jedna četvrtina je suočena sa glađu.
Izrael je započeo svoju vojnu kampanju kao odgovor na napade 7. oktobra u kojima su militanti iz enklave ubili oko 1.200 ljudi u Izraelu i uzeli oko 250 talaca.
Al-Maliki je rekao da Izrael Palestince ne vidi kao narod i „političku realnost sa kojom treba koegzistirati, već kao demografsku pretnju koje treba da se reši smrću, raseljavanjem ili pokoravanjem“. Rekao je da su to izbori koje je Izrael ponudio Palestincima, nazivajući ih jednakim „genocidu, etničkom čišćenju ili aparthejdu“.
Al-Maliki je rekao da postoje samo dva buduća puta: jedan počinje sa palestinskom slobodom i vodi ka bliskoistočnom miru i bezbednosti, a drugi negira slobodu i „osuđuje naš region na dalje krvoproliće i beskrajni sukob“.