Prvo istraživanje ovog tipa u Australiji, sprovedeno od strane istraživača sa Univerziteta Monaš, istražilo je uticaj dugotrajnog COVID-a na iskustva žrtava nasilja u intimnim vezama. Rezultati studije, predstavljeni u izveštaju pod nazivom „Nepovezano i nesigurno: Ukrštanje između iskustava dugog COVID-a i nasilja u intimnim vezama“, ukazuju na ozbiljnu vezu između dugotrajnog COVID-a i povećanja nasilja u intimnim vezama.
Istraživački tim je sproveo nacionalnu onlajn anketu među 28 odraslih Australijanaca koji su pretrpeli nasilje od intimnih partnera i kod kojih je dijagnostikovan dugotrajni COVID. Rezultati su ukazali na to da je 13 učesnika već bilo izloženo nasilju pre postavljanja dijagnoze dugotrajnog COVID-a, dok je sedam doživelo nasilje prvi put nakon dijagnoze. Za 18 učesnika, dugotrajno obolevanje od COVID-a povećalo je rizik od nasilja od strane intimnih partnera.
Profesor Kate-Fitz-Gibbon, vodeći istraživač, istakao je da je ova studija prepoznala kritičan jaz u globalnom istraživanju o uticaju dugotrajnog COVID-a na sigurnost i potrebe za podrškom žrtava. Dodao je da se mora posebno obratiti pažnja na ukrštanje između dugotrajnog COVID-a i nasilja u intimnim vezama kako bi se bolje oblikovali odgovori politike i pružile adekvatne usluge podrške.
Nalazi studije ukazuju na to da mentalni i fizički simptomi dugotrajnog COVID-a stavljaju žrtve u povećan rizik od nasilja od strane intimnih partnera. Počinioci su iskoristili ove simptome kako bi dodatno kontrolisali žrtve. Studija takođe ističe izazove u pružanju podrške žrtvama dugotrajnog COVID-a, s obzirom na smanjenu dostupnost usluga zbog simptoma i potrebu za daljinskim pružanjem podrške.
Ovi nalazi imaju ozbiljne implikacije na Nacionalni plan australijske vlade za okončanje nasilja nad ženama i decom. Profesorica Fitz-Gibbon naglašava da je povećanje svesti o rizicima i potrebama za oporavkom žrtava dugotrajnog COVID-a ključno za poboljšanje podrške i prevenciju eskalacije nasilja.