Istraživači sa Univerziteta Linkoping u Švedskoj razvili su novi, ekološki prihvatljiviji način za stvaranje provodnih mastila za upotrebu u organskoj elektronici kao što su solarne ćelije, veštački neuroni i meki senzori. Nalazi, objavljeni u časopisu Nature Communications, utiru put budućoj održivoj tehnologiji.
Organska elektronika je u porastu kao dopuna i, u nekim slučajevima, zamena za tradicionalnu elektroniku zasnovanu na silikonu. Zahvaljujući jednostavnoj proizvodnji, velikoj fleksibilnosti i maloj težini u kombinaciji sa električnim svojstvima koja su tipično povezana sa tradicionalnim poluprovodnicima, može biti korisna za aplikacije kao što su digitalni displeji, skladištenje energije, solarne ćelije, senzori i meki implanti.
Organska elektronika je napravljena od poluprovodničke plastike, poznate kao konjugovani polimeri. Međutim, prerada konjugovanih polimera često zahteva ekološki opasne, toksične i zapaljive rastvarače. Ovo je glavna prepreka širokoj komercijalnoj i održivoj upotrebi organske elektronike.
Sada su istraživači sa Univerziteta Linkoping razvili novu održivu metodu za preradu ovih polimera iz vode. Pored toga što su održivije, nova mastila su takođe veoma provodljiva.
„Naše istraživanje uvodi novi pristup obradi konjugovanih polimera korišćenjem benignih rastvarača kao što je voda. Ovom metodom, koja se zove transfer elektrona u osnovnom stanju, ne samo da zaobilazimo problem upotrebe opasnih hemikalija, već možemo i da pokažemo poboljšanja u svojstvima materijala i performanse uređaja“, kaže Simone Fabiano, viši vanredni profesor u Laboratoriji za organsku elektroniku.
Kada su istraživači testirali novo provodljivo mastilo kao transportni sloj u organskim solarnim ćelijama, otkrili su da su i stabilnost i efikasnost veće nego kod tradicionalnih materijala. Takođe su testirali mastilo da bi stvorili elektrohemijske tranzistore i veštačke neurone, pokazujući radne frekvencije slične biološkim neuronima.
„Verujem da ovi rezultati mogu imati transformativni uticaj na oblast organske elektronike. Omogućavanjem obrade organskih poluprovodnika od zelenih i održivih rastvarača poput vode, možemo masovno proizvoditi elektronske uređaje sa minimalnim uticajem na životnu sredinu“, kaže Simone Fabiano, stipendista Valenberg akademije.