Vrhovni sud Španije doneo je presudu da su vlasti te zemlje 2021. godine postupile protivzakonito kada su decu migrante bez pratnje vratile u Maroko.
Više stotina maloletnika bez pratnje bilo je među oko 10.000 ljudi koji su tada preskačući graničnu ogradu pokušali da uđu u Seutu, špansku eksklavu na severu Afrike.
Španija je prema zakonu obavezna da brine o maloletnim migrantima sve dok njihovi rođaci ne budu locirani ili dok ne napune 18 godina.
Špansko ministarstvo unutrašnjih poslova branilo je svoj postupak tvrdnjom da deca žele da idu kući.
Španski zvaničnici negirali su optužbe organizacija koje se zalažu za ljudska prava da je time prekršeno međunarodno pravo.
Vlasti su se pozivale na sporazum Španije i Maroka iz 2007. godine o asistenciji pri vraćanju dece kada se njihovi slučajevi razmotre.
Međutim, sudije Vrhovnog suda odbacile su te argumente rekavši da prednost ima španski zakon te da je masovno vraćanje dece ;u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Više desetina hiljada migranata iz podsaharskih zemalja svake godine pokušava da stigne do Španije čamcima koji kreću sa obala severozapadne Afrike.
Većina stigne do Kanarskih ostrva u Atlantskom okeanu, dok drugi pokušavaju da pređu Sredozemno more do Španije ili preskoče ogradu u Seuti.
Ti putevi često budu opasni i nebezbedni pa više hiljada njih pogine.