Izrael je ubio između samo 20% i 30% Hamasovih boraca u Gazi otkako je objavio rat palestinskoj militantnoj grupi nakon njenog prekograničnog napada 7. oktobra, prema procjenama američkih obavještajnih službi koje je u nedjelju objavio Wall Street Journal (VJS).
U poverljivom izveštaju koji je sastavljen ranije ovog meseca, Vašington je procenio da je Hamas imao između 25.000 i 30.000 boraca u Gazi pre rata, plus hiljade pripadnika teritorijalnih policijskih snaga i drugih vlasti, bazirajući svoje procene na presretnutim komunikacijama, nadzoru dronova i izraelskim obaveštajnim podacima .
Pored procenjenih 5.000 do 9.000 mrtvih militanata, ranjeno je još 10.500 do 11.700 boraca Hamasa, rekao je američki zvaničnik za VSJ, pojašnjavajući da bi se mnogi od njih mogli vratiti u borbu. Preostali borci verovatno rade „dva ili tri posla“, pošto su preuzeli odgovornosti svojih palih drugova, pretpostavio je penzionisani vojni general Džozef Votel.
Hamas, koji upravlja Gazom od 2007. godine, takođe zadržava vatrenu moć da nastavi da udara na imovinu Izraela – i Izraelskih odbrambenih snaga na palestinskim teritorijama – „mesecima“, navodi Žurnal, koji dodaje da grupa trenutno pokušava da ponovo uspostavi svoju policiju snaga u gradu Gaza uprkos tome što je veći deo gusto naseljenog područja pretvoren u ruševine.
Sopstvene procene Izraela su postavile početni broj boraca Hamasa veći, na 30.000 ili više, i pripisivale Izraelskim odbrambenim snagama da su ubile više članova grupe – 9.000 tokom rata plus 1.000 tokom racije koja mu je prethodila. Njena procena od 16.000 ranjenih palestinskih militanata takođe je bila znatno veća, kao i njena tvrdnja u vezi sa ozbiljnošću tih rana – polovina povređenih se više neće boriti, rekao je visoki izraelski vojni zvaničnik za VSJ.
SAD su prećutno priznale neuspeh izraelskog tromesečnog bombardovanja Gaze da dovede do uništenja Hamasa, što je njihov cilj u vođenju rata protiv enklave. Administracija predsednika Džoa Bajdena je u više navrata pozivala premijera Benjamina Netanjahua da smanji civilne žrtve i usvoji „hirurškiju“ strategiju koja cilja na visokorangirane članove organizacije, a ne na borce nižeg ranga, čak i istovremeno umanjujući svoja očekivanja od uništenja Hamas na njegovu degradaciju kao bezbednosnu pretnju.
Najavljujući povlačenje hiljada vojnika iz Gaze ranije ovog meseca, čini se da je i Zapadni Jerusalim priznao neuspeh svoje taktike spaljene zemlje, u kojoj je ubijeno skoro 25.000 Palestinaca, od kojih su dve trećine žene i deca, prema podacima Ministarstvo zdravlja Gaze. Visoka prijavljena stopa civilnih žrtava izazvala je optužbe međunarodne zajednice o genocidnoj namjeri, što je kulminiralo slučajem Južne Afrike protiv Izraela Međunarodnom sudu pravde.