Sveevropska posada, uključujući prvog turskog astronauta, stigla je u subotu na Međunarodnu svemirsku stanicu na putovanje koje je iznajmio Axiom Space.
Nazvana Aksiomska misija 3 (Ak-3), to je treće lansiranje kompanije u svemirsku laboratoriju i prvo gde su sva tri plaćena mesta kupile nacionalne agencije, a ne bogati pojedinci.
Letelica je pristala na ISS u 10:43 GMT i ukrcala se za oko dva sata, prema NASA-inom prenosu događaja uživo.
SpaceKs Crev Dragon pričvršćen za vrh rakete Falcon 9 koja je u četvrtak eksplodirala iz NASA-inog svemirskog centra Kennedi u američkoj državi Florida.
Stigao je na ISS, koji leti oko 420 kilometara iznad Zemlje, nakon putovanja od oko 36 sati, navodi se na veb stranici Axiom Space-a.
Turskom pilotu i pukovniku Vazduhoplovstva Alperu Gezeravciju pridružuju se Valter Viljadei, pukovnik italijanskog vazduhoplovstva koji je prethodno leteo na ivicu svemira svemirskim avionom Virgin Galactic, i Markus Vand iz Švedske, koji predstavlja Evropsku svemirsku agenciju.
Predvodi ih glavni astronaut Aksioma Majkl Lopez-Alegrija, španski i američki državljanin i bivši NASA-in astronaut.
Tim Aksiom-3 dočekalo je zagrljajem sedam članova posade koji su već bili na ISS-u — iz Japana, Danske, Sjedinjenih Država i Rusije.
„Udvostručili smo broj nacionalnosti na svemirskoj stanici, sa četiri na osam, što mislim da je odličan dokaz međunarodne saradnje koja podupire ovu čudesnu svemirsku stanicu“, rekao je komandant ISS Andreas Mogensen u strimu uživo, pozdravljajući četvoročlana posada Aksioma.
„Vožnja uzbrdo je bila prilično uzbudljiva. Nikada ne stari“, dodao je komandant Aksioma Lopez-Alegrija.
„Mislim da smo verovatno proveli nekoliko sati više u Zmaju nego što smo smatrali da je potrebno“, rekao je smešeći se. „Ali sve je bilo dobro.“
Novopridošlice će provesti oko dve nedelje izvodeći 30 eksperimenata, učeći više o uticaju mikrogravitacije na ljudsko telo, unapređenju industrijskih procesa i još mnogo toga.
Axiom Space je 2016. godine osnovao Majkl Suffredini, bivši menadžer programa ISS-a za NASA-u i preduzetnik Kam Ghaffarian.
Pored organizovanja privatnih misija na orbitalnu ispostavu, kompanija razvija svemirska odela za buduće NASA misije na Mesec.
Takođe gradi komercijalnu svemirsku stanicu koju namerava da u početku priključi na ISS, a zatim da se odvoji i samostalno orbitira negde pre nego što se ISS povuče.
Tačni troškovi Ak-3 nisu otkriveni, ali 2018. godine kada je kompanija prvi put objavila program, koji uključuje iznajmljivanje SpaceKs hardvera i plaćanje NASA-i za usluge, postavila je cenu od 55 miliona dolara po sedištu.
Nedavno je spacenevs.com izvestio da Mađarska planira ugovor od 100 miliona dolara sa Aksiomom za buduću misiju u kojoj će učestvovati jedan astronaut.
Britanija, koja nastoji da izgradi svemirsku strategiju nakon Bregzita, takođe je potpisala sporazum o budućoj misiji sa britanskim astronautima.