Istraživački tim UGR razvio je metod za klasifikaciju zrelosti paprike koristeći hiperspektralno snimanje, što je neinvazivna tehnika, i mašinsko učenje.
Razvijen korišćenjem paprike kalifornijskog tipa, koja je tipično kockastog oblika i debelog mesa, projekat omogućava određivanje čvrstoće paprike – kvaliteta vezan za njenu zrelost koja je ključna za njen uspeh na tržištu.
Da bi sprečio pakovanje prezrele paprike, istraživački tim iz UGR laboratorije za snimanje boja, u saradnji sa Odeljenjem za analitičku hemiju i zadrugom Hortofruticola Mabe u Almeriji, razvio je novu metodu za merenje zrelosti ovih proizvoda.
Tim je koristio hiperspektralno snimanje, neinvazivnu tehniku koja se koristi da identifikuje, klasifikuje i vizuelizuje atribute kvaliteta voća i povrća i osigura da su bezbedni za konzumiranje.
Naučnici su analizirali spektralnu refleksiju u vidljivom i bliskom infracrvenom opsegu kako bi odredili zrelost paprike iz tri različita useva, identifikujući spektralne trake koje pružaju najbolje stope klasifikacije za određivanje zrelosti.
Projekat je konstruisao realističan scenario, simulirajući sistem transportne trake, u kome se paprike procenjuju korišćenjem četiri algoritma klasifikacije da bi se predvidela njihova zrelost.
Algoritam korišćen za ovaj proces klasifikacije postigao je stope uspeha od više od 90%, zahvaljujući sistemu koji poboljšava procenu roka trajanja paprike i obezbeđuje bolji kvalitet proizvoda za kupce.
Ovaj sistem nudi efikasno i praktično rešenje za klasifikaciju zrelosti paprike, omogućavajući proizvođačima voća i povrća da unaprede upravljanje usevom i smanje gubitke zbog prezrelih proizvoda.
Fleksibilnost sistema omogućava kompanijama da odaberu broj spektralnih opsega koji odgovaraju njihovom budžetu i vrsti proizvoda koji žele da analiziraju.