Deca iz različitih kultura mogu predvideti izbor drugih pojedinaca na osnovu njihovih preferencija, prema studiji objavljenoj u PLOS ONE, koju je sproveo tim predvođen Juliane Kaminski sa Univerziteta u Portsmutu. Ovo istraživanje podržava koncept „teorije uma“ kod ljudi, koji podrazumeva razumevanje verovanja, želja i preferencija drugih. Međutim, istraživači su ustanovili da neljudskim velikim majmunima nedostaje ova sposobnost.
Studija je obuhvatila 71 dete uzrasta od 5 do 11 godina iz Namibije, Nemačke i Samoe, kao i 25 velikih majmuna iz četiri vrste: šimpanze, bonobo, gorile i orangutana. Ispitanici su bili upareni s odraslom osobom koja je ukazala na svoje preferencije u hrani, a zatim su birali između tri opcije nagrada nakon što je ta osoba napravila izbor privatno.
Deca su pokazala sposobnost uzimanja u obzir preferencija svojih partnera kako bi maksimizirala šanse za izbor svoje željene opcije. Nasuprot tome, veliki majmuni su imali tendenciju biranja svoje preferirane opcije bez obzira na preferencije svojih partnera.
Ovi rezultati sugerišu da je prepoznavanje i uzimanje u obzir tuđih preferencija univerzalna ljudska osobina i da je otporna na kulturne uticaje. Takođe, istraživanje ukazuje da neljudskim velikim majmunima nedostaje ova specifična veština, naglašavajući da je ona verovatno jedinstvena za ljude.