Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan izvele su kombinovane pomorske vežbe u kojima je učestvovao američki nosač aviona u svojoj najnovijoj demonstraciji snage protiv Severne Koreje sa nuklearnim oružjem, saopštila je vojska Južne Koreje u sredu, kao visoki predstavnik tri zemlje. diplomate je trebalo da se sastanu u Seulu da razgovaraju o produbljivanju sukoba sa Pjongjangom.
Obuka u vodama južnokorejskog ostrva Džedžu usledila je u trenutku kada severnokorejski lider Kim Džong Un nastavlja provokativnu akciju testiranja oružja i pretnji koje su podigle regionalne tenzije na najviši nivo u poslednjih nekoliko godina.
U parlamentu u Pjongjangu ove nedelje, Kim je izjavio da će Severna Koreja odustati od svoje dugogodišnje posvećenosti mirnom ujedinjenju sa Južnom Korejom i naredio prepravku severnog ustava kako bi se eliminisala ideja zajedničke državnosti između ratom podeljenih zemalja.
Njegov govor u ponedeljak usledio je dan nakon što je Sever izveo svoj prvi balistički test 2024. godine, koji su državni mediji opisali kao novu raketu srednjeg dometa na čvrsto gorivo sa hipersoničnom bojevom glavom, što odražava njen pritisak da unapredi svoju liniju oružja usmerenog na američku vojsku baze u Guamu i Japanu.
Zajednički načelnik štabova Južne Koreje saopštio je da je u trilateralnim pomorskim vežbama, kojima je u sredu završen trodnevni program, učestvovalo devet ratnih brodova iz tih zemalja, uključujući američki nosač aviona Carl Vinson i razarače Aegis iz Južne Koreje i Japana.
Vežba je imala za cilj da se izoštre kombinovani kapaciteti zemalja za odvraćanje i reagovanje na severnokorejske nuklearne, raketne i podvodne pretnje, kao i obuka za sprečavanje ilegalnog pomorskog transporta oružja za masovno uništenje, saopštio je Zajednički načelnik štabova. Nije precizirano da li je obuka odražavala zabrinutost zbog navodnih transfera oružja Severne Koreje Rusiji kako bi pomogla u ratu te zemlje u Ukrajini.
U Seulu, južnokorejski nuklearni izaslanik Kim Gunn trebalo je da se sastane sa japanskim kolegom Namazu Hirojukijem u sredu, dan pre njihovog trilateralnog sastanka sa zamenikom specijalnog predstavnika američkog predsednika Džoa Bajdena za Severnu Koreju, Jung Pakom, kako bi koordinirali njihov odgovor prema Severu.
Suočena sa rastućim nuklearnim prijetnjama Sjeverne Koreje, konzervativna vlada južnokorejskog predsjednika Jun Suk Ieola proširuje vojnu saradnju i obuku sa Sjedinjenim Državama i Japanom, što je Kim osudio kao probe invazije. Jun je takođe tražio jača uveravanja od Vašingtona da će brzo i odlučno iskoristiti svoje nuklearne sposobnosti da odbrani svog saveznika u slučaju nuklearnog napada Severne Koreje.
U svom govoru na Vrhovnoj narodnoj skupštini Severne Koreje, Kim je opisao Južne Korejce kao „vrhunske marionete“ Amerike koje su opsednute konfrontacijom, i ponovio pretnju da će Sever uništiti Jug svojim nuklearnim oružjem ako bude isprovociran.