Sud EU odbio je tužbu bivše potpredsednice Evropskog parlamenta zbog skidanja imuniteta

Sud EU odbio je tužbu bivše potpredsednice Evropskog parlamenta zbog skidanja imuniteta

Sud je odbacio žalbu bivše potpredsednice Evropskog parlamenta Eve Kajl na odluku Evropskog tužilaštva i predsednika Evropskog parlamenta da joj ukinu imunitet.

„Sud svojom odlukom odbija tužbeni zahtev gospođe Kajli kao nedozvoljen u celini, budući da se na navedena dela ne može žaliti. Zahtev za oduzimanje imuniteta je prethodna i neophodna mera da se obezbedi delotvornost istrage, kada je imunitet ukinut. koju lice uživa predstavlja smetnju za istragu o njemu. Ova mera sama po sebi ne povlači za sobom oduzimanje imuniteta gospođi Kajli i ne može imati nikakvog uticaja na njena prava ili obaveze“, saopštio je sud.

Glavna evropska tužiteljka Laura Koveshi apelovala je 15. decembra 2022. na predsednicu Evropskog parlamenta Robertu Metsolu da Evi Kajli ukine poslanički imunitet, na osnovu istrage o prevari u vezi sa isplatama poslaničkim pomoćnicima.

Metsola je odlučio da ovaj zahtev saopšti na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta i uputi Odboru za pravna pitanja.

Kajli je zatražila od Suda EU da poništi i zahtev šefa Evropskog javnog tužilaštva i odluku predsednika Evropskog parlamenta.

U svojoj odluci, Sud EU je takođe naveo da do konačne odluke Evropskog parlamenta, Eva Kajli nastavlja da uživa zaštitu privilegija i imuniteta predviđenih zakonodavstvom EU.

Ranije je tužilaštvo EU, koje istražuje krivične prevare u vezi sa fondovima EU, saopštilo da njegova istraga ima ozbiljne dokaze.

Kajli je pod istragom zbog navodne lažne isplate četvorici bivših pomoćnika u Evropskom parlamentu između 2014. i 2020. godine.

Istraga ispituje Kajli zbog tri moguća dela prevare: da li je obmanula parlament o tome gde se nalaze njeni pomoćnici i njihove radne aktivnosti; da li je uzela deo nadoknade za „lažna“ službena putovanja koja je organizovala; a takođe i da li je uzimala „mitove” od dela njihovih plata, stoji u pismu Evropskog tužilaštva predsednici parlamenta Robertu Metsoli.

Kajli je takođe bila u pritvoru zbog svoje umešanosti u još jedan slučaj visokog profila – optužbe za pranje novca i korupciju u vezi sa navodnim isplatama koje su ona i još troje primile iz Katara u skandalu koji je potresao Evropski parlament.

Pročitajte više ovde: Vreće novca za „dobru reč“ o Kataru: priča o vrhunskom mitu u Evropskom parlamentu