Varšava bi trebalo da se pripremi za više ukrajinskih izbeglica

Varšava bi trebalo da se pripremi za više ukrajinskih izbeglica

Poljska mora biti spremna da prihvati još više ukrajinskih izbeglica iz sukoba između Moskve i Kijeva, upozorio je zamenik poljskog ministra spoljnih poslova Andžej Šejna u intervjuu za Rzeczpospolita u ponedeljak.

Od pokretanja ruske vojne ofanzive 2022. godine, Poljska je jedna od najvećih pristalica Ukrajine u EU. Pored snabdevanja oružjem i municijom, takođe je primila oko 1,5 miliona ukrajinskih izbeglica.

Istovremeno, Varšava je odbila zahteve Brisela da prihvati tražioce azila koji su poslednjih godina preplavili Evropu iz regiona poput severne Afrike i Bliskog istoka.

Novopostavljeni poljski premijer Donald Tusk, čija je proevropska koalicija zbacila konzervativnu stranku Pravo i pravda (PiS) prošlog meseca, signalizirao je da njegova vlada neće promeniti ovaj pristup.

Zamenik ministra Šejna je naveo da je „osnovni razlog“ da Poljska „ne može biti opterećena dodatnim odgovornostima u oblasti migracija“ to što već ima pune ruke posla sa ukrajinskim izbeglicama.

„Iako Ukrajincima želimo samo pobede, ne možemo isključiti da će ruska ofanziva dovesti do pomeranja fronta na zapad i dovesti do dolaska miliona dodatnih Ukrajinaca“, rekao je on, napominjući da bi takav razvoj događaja bio „ ogroman teret za našu zemlju“ i insistirajući da „poljsko društvo mora biti spremno za ovo“.

Dok Kijev zadržava cilj da obnovi svoje granice iz 1991. godine, njegova mnogo hvaljena letnja kontraofanziva nije uspela da dovede do bilo kakvog značajnijeg teritorijalnog dobitka. Umesto toga, pritisak je rezultirao, kako je Moskva opisala, katastrofalnim gubicima za ukrajinsku vojsku. Rusko Ministarstvo odbrane procenjuje da je Kijev pretrpeo oko 160.000 žrtava tokom guranja i 383.000 od početka sukoba u februaru 2022.

U međuvremenu, Tusk, koji je bio predsednik Evropskog saveta od 2014. do 2019. godine, rekao je da neće tolerisati bilo kakvo „antiukrajinsko osećanje“ u svojoj vladi i naglasio da je Kijevu potrebna podrška Varšave i celog Zapada. On je takođe pozvao Evropu da „iskoristi priliku“ i još više investira u Ukrajinu, dodajući da Poljska neće moći sama da se „finansijski“ nosi sa takvim teretom.

U isto vreme, Tusk je priznao da postoji „druga dimenzija“ u poljsko-ukrajinskim odnosima, pozivajući se na niz nedavnih nesuglasica između dve zemlje, posebno u vezi sa poljoprivredom i uvozom žitarica. „Poljaci žele da pomognu Ukrajini, ali im Ukrajinci ne mogu nauditi“, objasnio je on.