Barista je prevrnuo bokal sa glatkim, penastim mlekom preko kafe kafe, najpre polako, a zatim podigao i naginjao bokal kao koreografski ples da bi oslikao latice lale.
Latte umetnost je veština za koju mogu da potraju meseci, ako ne i godine prakse da bi se savladala – ali ne za ovog baristu koju pokreće veštačka inteligencija.
Roboti svih vrsta izazvali su uzbuđenje na izložbenom prostoru ove nedelje na godišnjem sajmu CES tehnologije u Las Vegasu.
Ovakve inovacije zabrinjavaju Romana Alejoa, 34-godišnjeg baristu u hotelu-kazinu Sahara na Las Vegas Stripu, koji ne može a da se ne zapita da li sat otkucava ugostiteljske poslove u doba veštačke inteligencije.
„To je veoma zastrašujuće jer se sutra nikada ne obećava“, rekao je on. „Mnogo veštačke inteligencije dolazi na ovaj svet. Veoma je zastrašujuće i veoma otvara oči videti kako ljudi mogu da smisle da zamene druge ljude.“
Najveća svetska tehnološka emisija vratila je te strahove u centar pažnje samo nešto više od mesec dana nakon što je sindikat radnika kazina u Las Vegasu ratifikovao nove ugovore za 40.000 članova, okončavši ogorčenu borbu visokog profila koja je skrenula pažnju na pretnju veštačke inteligencije za radna mesta u sindikatima .
„Tehnologija je bila štrajk i jedno od poslednjih pitanja koje je trebalo rešiti“, rekao je Ted Pappageorge, sekretar i blagajnik Sindikata kulinarskih radnika koji je predvodio timove koji su pregovarali o novim petogodišnjim ugovorima, za dlaku sprečivši istorijski štrajk na više od desetak hotela-kazina na Stripu.
Ugostiteljski radnici rekli su Asošiejted presu u intervjuima tokom osam meseci pregovaranja da su voljni da smanje plate dok su u štrajku kako bi dobili jaču zaštitu posla od neizbežnog napretka u tehnologiji. To uključuje tehnologiju koja je već u igri u nekim odmaralištima: stanice za samoprijavu, automatizovane službe za prodaju karata i roboti barmeni poznati kao „pripiti roboti“.
Pappageorge je rekao da je pojava robotike u ugostiteljskoj i uslužnoj industriji godinama bila na radaru sindikata. Razlika je sada, rekao je za Asošijeted pres ove nedelje, „kombinacija veštačke inteligencije i robotike“.
Stručnjaci kažu da je napredak u tehnologiji veštačke inteligencije primorao sindikate da ponovo razmisle o tome kako pregovaraju sa kompanijama.
Bill Verner, vanredni profesor na odseku za hotelijerstvo na Univerzitetu Nevada u Las Vegasu, rekao je da sindikati sada moraju biti „mnogo promišljeniji“ u svojim pregovorima o sigurnosti posla.
Tipovi rizičnih poslova sindikata kazina mogli bi izgledati drastično drugačije za pet godina od sada, na primer, kada prestane ugovor sa sindikatom kulinara.
„Šta će biti sa ovim ljudima i koja prava imaju? rekao je. „A šta se dešava sa njima ako izgube posao zbog robota?“
U svom poslednjem ugovoru, sindikat je ublažio svoju takozvanu zaštitnu mrežu za radnike, osvajajući 2.000 dolara otpremnine za svaku godinu rada ako posao bude eliminisan tehnologijom ili veštačkom inteligencijom, kao i opciju da pokuša da se premesti u drugo odeljenje unutar Kompanija.
Pappageorge je rekao da su morali da „razviju novi jezik“ koji bi zaštitio radnike i od današnje tehnologije i od „tehnologije za koju ni ne znamo da dolazi“.
„Ova ideja da tehnologija, robotika i veštačka inteligencija samo divlja bez ikakve kontrole može da napravi neverovatnu štetu“, rekao je Pappageorge. „Dakle, ono što moramo da uradimo je da prednjačimo, a CES je tamo gde je.
Više od 100 članova sindikata prisustvovalo je sajmu ove nedelje kako bi otkrili novu tehnologiju koja bi mogla da ugrozi više poslova u kazinu.
I bilo je mnogo novih na izložbenom prostoru: roboti prijateljskog lica koji dovršavaju isporuke u hotelima i restoranima. Robotska maserka. Botovi koji mogu da pripremaju i služe kafu, sladoled ili bobu. Pametni roštilji sa veštačkom inteligencijom koji mogu da se nose sa zadacima kao što su pečenje i prženje bez čoveka u kuhinji. I roboti poput kuvara koji zadirkuju budućnost sa „autonomnim restoranima“, kako je jedna kompanija rekla.
Meng Vang, suosnivač tehnološkog startupa Artli Coffee, jednog od više od 4.000 izlagača na CES-u ove godine, rekao je da se ne bavi ukidanjem radnih mjesta. Vang je rekao da Artli-jevi autonomni barista botovi mogu pomoći da se popuni nedostatak radne snage u uslužnoj industriji.
„Baristi imaju težak posao. Veoma je radno intenzivan, dugi sati. Plata nije tako dobra“, rekao je on. „Ono što radimo nije zamena poslova. Mi ispunjavamo potrebe na tržištu i donosimo specijalitet kafe na više mesta.“
Ali Verner je rekao da veštačka inteligencija predstavlja stvarnu pretnju poslovima sindikata kazina koji ne zahtevaju interakciju licem u lice sa klijentima — na primer, domaćinstvo, pripremanje hrane i kuvare.
„Kada industrija ne mora da brine o uticaju na korisničku uslugu, onda to oduzima veliki rizik od automatizacije“, rekao je on. To je posebno tačno za turističku destinaciju koja je prijatna za ljude kao što je Las Vegas Strip, gde kupci očekuju vrhunsku uslugu i iskustva, uključujući najnovije trendove u tehnologiji.
To čini Las Vegas „dobrim mestom za testiranje ovih stvari i videti kako kupci reaguju na to“, rekao je on.
Unija kulinarstva i njeni članovi, kao Alejo, barista, priznaju da se ugostiteljska industrija stalno razvija.
„Inovacije su neverovatne“, rekao je Alejo. „Ali veoma je zastrašujuće da se u današnjem svetu sve čini da se vrti oko tehnologije.