Makroalge, najproduktivnije biljke u obalnim ekosistemima, privlače pažnju širom sveta zbog sposobnosti da skladište ugljenik. Istraživači sa Instituta za bioenergiju i bioprocesnu tehnologiju Ćingdao Kineske akademije nauka sproveli su istraživanje o sudbini čestica organskog ugljenika (POC) koje makroalge oslobađaju i njihovom uticaju na procese sekvestracije ugljenika.
Studija je sprovedena u Južnom Žutom moru, Kina, gde je istraživano cvetanje makroalgi Ulva prolifera. Rezultati su pokazali značajno povećanje koncentracije POC u površinskoj morskoj vodi tokom ovog cvetanja. Laboratorijskom simulacijom utvrđeno je da je 77,6% POC biolabilno, dok je preostalih 22,4% bilo neposlušno.
Dalje istraživanje je otkrilo da mikroorganizmi konvertuju 23,9% biolabilnog POC u rastvoreni organski ugljenik (DOC), od kojih su neki dalje pretvoreni u bio-rekalcitrantni DOC. Oko 39,6% bio-rekalcitrantnih supstanci je i dalje postojalo, uključujući bio-rekalcitantni POC i bio-pokolebljivi DOC. Bio-rekalcitant POC bio je osetljiviji na fotodegradaciju od bio-rekalcitantnog DOC-a.
Zaključak je da 36,3% POC oslobađenog rastom makroalgi može izvršiti dugotrajnu sekvestraciju ugljenika. Ovo otkriće naglašava značaj ovog dela ugljenika u celokupnom procesu sekvestracije ugljenika doprinoseći razumevanju kompleksnosti i potencijala makroalgi u očuvanju ugljenika u obalnim ekosistemima.