Nedavna studija je otkrila efikasnost vakcina protiv COVID-19 u sprečavanju dugotrajnog COVID-a.
Iako su se vakcine pokazale efikasnim u prevenciji teškog COVID-19, njihov uticaj na sprečavanje dugotrajnih simptoma još uvek nije u potpunosti shvaćen. Ali istraživački tim na NDORMS-u (Nuffield Department of Ortopedics, Reumatology, and Musculoskeletal Sciences), Univerziteta u Oksfordu, otkrio je da vakcinacija protiv COVID-19 dosledno smanjuje rizik od dugih simptoma COVID-a.
Dani Prieto-Alhambra, profesor farmako- i epidemiologije uređaja, koji je vodio studiju, objasnio je: „Vakcine protiv COVID-19 su brzo razvijene za borbu protiv pandemije i do danas je osam vakcina dobilo odobrenje od međunarodnih regulatora, uključujući EMA i MHRA, sa milijardama doza isporučenih do danas.
„Ove vakcine su se pokazale kao veoma efikasne u prevenciji teškog COVID-19, ali je poznato da oko 1 od 10 ljudi pati od upornih simptoma, onoga što mi nazivamo dugim COVID-om. Želeli smo da procenimo da li su vakcine protiv COVID-a imale bilo kakav uticaj na duge simptome COVID-a, i dobio finansijska sredstva od Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja i nege (NIHR) da sprovede studiju za ovo istraživanje.“
Objavljena u The Lancet Respiratori Medicine, studija je sprovela opsežne analize koristeći elektronske zdravstvene kartone primarne zdravstvene zaštite iz Ujedinjenog Kraljevstva, Španije i Estonije. Tim je ispitao podatke od više od 20 miliona vakcinisanih i nevakcinisanih pojedinaca i identifikovao slučajeve dugog COVID-a na osnovu specifičnih kriterijuma koje je definisala SZO (Svetska zdravstvena organizacija). Studija se fokusirala na odrasle osobe koje su bile registrovane najmanje 180 dana u svakoj zemlji.
U različitim analiziranim kohortama, istraživači su primetili značajno smanjenje pojave dugog COVID-a među vakcinisanim pojedincima u poređenju sa onima koji su bili nevakcinisani.
Dr Anika Jodike, viši farmakoepidemiolog i ko-voditelj studije, rekla je: „Uspeli smo da pokažemo kako obe vakcine sprečavaju razvoj upornih simptoma COVID-a. Pored toga, uporedili smo različite vakcinacije i otkrili da vakcina BNT162b2 (BioNTech/Pfizer) obezbeđuje bolja zaštita od dugog COVID-a u poređenju sa vakcinom ChAdOk1 (Okford/AstraZeneca).“
Dr Marti Catala, viši naučnik za podatke i glavni autor rukopisa, dodao je: „Zahvaljujući našoj međunarodnoj saradnji, ponovili smo naše analize koristeći podatke iz Španije i Estonije. Naši nalazi su bili konzistentni u tri zemlje i mnogim različitim populacijama, naglašavajući kritičnu ulogu koju vakcinacija igra u zaštiti pojedinaca od dugoročnih posledica COVID-19.“