Arheolozi su otkrili izgubljenu dolinu gradova u amazonskoj prašumi, koja je bila dom za najmanje 10.000 farmera pre otprilike 2.000 godina. Ovo otkriće, koje uključuje niz zemljanih humki i puteva u Ekvadoru, otkriveno je mapiranjem pomoću laserske senzorske tehnologije. Istraživači su otkrili da su ta mesta deo guste mreže naselja i povezujućih puteva, smeštenih u šumovito podnožje Anda, koja je opstala oko 1.000 godina.
Arheolog Stephen Rostain, koji vodi istragu u francuskom Nacionalnom centru za naučna istraživanja, prvi put je primetio ove zemljane humke pre više od dve decenije. Međutim, nedavno mapiranje je otkrilo da su ova naselja deo složenog društva koje je obuhvatalo period između 500. godine p.n.e. i 600. godine nove ere.
Stambene i svečane zgrade, podignute na više od 6.000 zemljanih humaka, okružene su poljoprivrednim oranicama i odvodnim kanalima. Putevi široki 33 stope (10 metara) protezali su se na dužinu od 6 do 12 milja (10 do 20 kilometara). Arheolozi procenjuju da je ovo mesto bilo dom za najmanje 10.000 stanovnika, možda i do 30.000 na vrhuncu, što je slično populaciji rimskog Londona.
Ovo otkriće ukazuje na izuzetno komplikovano i gusto naseljeno društvo u Amazoniji, suprotno uobičajenom viđenju ovog područja kao „netaknute divljine“. Arheolozi naglašavaju složenost i raznolikost ljudi i naselja u Amazonu, pružajući nove uvide u prošlost ovog područja.
Istraživači su takođe otkrili dokaze o složenim prašumskim društvima u drugim delovima Amazona pre evropskih kontakata, proširujući razumevanje o bogatoj istoriji ovog područja.