Kremlj koristi mit o Drugom svetskom ratu kao pogrešnu analogiju između borbe Sovjeta protiv nacističke Nemačke i ničim izazvane invazije Rusije na Ukrajinu, objavio je Institut za proučavanje rata (ISV).
„Napor Kremlja da iskoristi mit o Velikom otadžbinskom ratu (Drugom svetskom ratu) da pripremi rusku javnost za dugi rat u Ukrajini u suprotnosti je sa trenutnim nivoom mobilizacije Rusije i retoričkim pokušajima ruskog predsednika Vladimira Putina da uveri Ruse da rat neće imati trajne domaće posledice“, navodi se u izveštaju.
Analitičari su napomenuli da je ruski list Fontanka 9. januara objavio intervju sa predsednikom komiteta ruske Državne dume za odbranu Andrejem Kartapolovim u kojem je Kartapolov izjavio da su se čak i u „pobedničkim godinama od 1944. do 1945.“ sovjetske snage suočavale sa teškoćama, što je navelo intervjuera da pita Kartapolova ako je Rusija sada figurativno bila 1944-1945 (tj. pri kraju rata u Ukrajini).
Kartapolov je pokušao da proširi pogrešnu analogiju između borbe Sovjeta protiv nacističke Nemačke i ruske ničim izazvane invazije na Ukrajinu tvrdnjom da se Rusija trenutno figurativno nalazi negde u decembru 1943. i prelazi u 1944.
Sovjetska vojska je pokrenula niz uspešnih ofanzivnih operacija nakon svoje defanzivne pobede u bici kod Kurska u julu 1943. i do decembra 1943. stigla do obala reke Dnjepar i Kijeva u Ukrajini.
Kartapolov je svoju logiku objasnio tvrdnjom da su ukrajinske snage podbacile u protivofanzivi u leto 2023. u regionu Zaporožja na način sličan gubicima nacističke Nemačke u bitkama 1943. godine.
Prema ISV, analogija sa Kartapolovom nema mnogo smisla, posebno imajući u vidu činjenicu da ruske snage nisu stekle značajnije mesto u poslednjih nekoliko meseci kao što su to učinile sovjetske snage mesecima pre decembra 1943.
Intervjuer je pitao Kartapolova da li njegova analogija sugeriše da će se ruski rat u Ukrajini završiti 2024. godine, primoravajući Kartapolova da prizna da se ruski rat u Ukrajini i Drugi svetski rat ne mogu bukvalno porediti.
Kartapolov je ipak nastavio da koristi aluzije na Drugi svetski rat kako bi tvrdio da će ruska vojska nastaviti rat u Ukrajini sve dok ne postavi „zastavu nad Rajhstagom“ (tj. potpuna pobeda u Ukrajini kojom se postižu svi Putinovi maksimalistički ciljevi).
Analitičari veruju da gore navedeno jasno naglašava nepovezanost između napora ruskih generisanja snaga i napora da se postepeno mobiliše ruska odbrambena industrijska baza (DIB) i rutinskog retoričkog oslanjanja Kremlja na mitove o Velikom otadžbinskom ratu.
Retorika Kremlja koja rusku ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu predstavlja kao dugi totalni rat za nacionalni opstanak takođe podriva Putinove napore da uveri Ruse u vezi sa domaćim posledicama rata i ublaži nezadovoljstvo očekivanjima ruske države od ruske službe.
„Stalne aluzije Kremlja na Drugi svetski rat delimično imaju za cilj da stvore potpuno lažan utisak da Rusija danas može da odbaci svoje neprijatelje oslanjajući se na masu i težinu ogromnog ljudstva i materijala kao što je Crvena armija navodno uradila nacističkoj Nemačkoj“, zaključuje ISV.